معمولاً در گذشته در طول تلاش برای صاف و مستقیم کردن دندان‌ها، (وقتی تعداد دندان‌های فرد زیاد بود) دندان‌های اضافه را می‌کشیدند. اما امروزه ارتودنتیست‌ها قبل از سیم‌کشی دندان‌ها و تصمیم درباره اینکه آیا دندان‌ها را بکشند یا نه، گزینه‌های دیگر را نیز در نظر می‌گیرند. تصمیم ارتودنتیست راجع به کشیدن دندان برای ارتودنسی به چند عامل بستگی دارد. ما در مقاله حاضر، این عوامل را توضیح می‌دهیم.

هدف ارتودنتیست‌های ما در کلینیک ایده آل این است که با شیوه‌ای محافظه کارانه و راحت دندان‌های شما را صاف و مستقیم کنند تا به یک لبخند زیبا و خوشایند دست یابید. در برخی موارد در هنگام سیم‌کشی دندان‌ها دلایل قانع‌کننده‌ای برای کشیدن برخی دندان‌ها وجود دارد؛ در این موارد ارتودنتیست و دندان پزشک جوانب مثبت و منفی این کار را در نظر می‌گیرند.

برای دریافت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر درباره روش‌های ترمیمی ما در کلینیک ارتودنسی و دندانپزشکی ایده آل می‌توانید از طریق شماره تماس‌های

۹ – ۶۶۳۸۱۱۹۵ -۰۲۱ و ۹-۷۷۷۳۱۰۰۷-۰۲۱ با مشاورین و دستیاران ما تماس حاصل فرمایید.

 

در چه شرایطی برای ارتودنسی کردن دندان‌ها، برخی دندان‌ها را می‌کشند؟

در مواردی که دندان‌های جلو بیش از حد پیش آمده و برجسته هستند.
در مواردی که شلوغی و نامرتبی دندان‌ها در فک بالایی یا پایینی قابل‌توجه است.
هنگامی که یک دندان به دلیل بیماری یا آسیب دیدگی، در معرض خطر زیادی قرار دارد.
هنگامی که لازم است انحراف فک درمان شود.
هنگامی که بخواهیم اختلاف قابل‌توجه بین فک بالایی و پایینی را ترمیم کنیم (اختلافاتی مانند جلو و عقب بودن فک بالا و پایین).
در مواردی از ارتودنسی که لازم است فک تحت عمل جراحی قرار گیرد تا بتوان به نتایج بهینه دست یافت.
هنگامی که دندان به دلیل گیرافتادگی یا همجوشی با استخوان، قابل حرکت دادن نباشد و رها کردن آن به حال خود معایبی داشته باشد.

نکاتی که در مورد کشیدن دندان در ارتودنسی باید در نظر گرفت
سن بیمار

بسیاری از ارتودنتیست‌ها ترجیح می‌دهند که برای ارتودنسی در کودکان ، دندان‌های دائمی آنها را نکشند ؛ زیرا کودکان هنوز در حال رشد هستند و نمی‌شود مشخص کرد که کشیدن دندان در ارتودنسی ، بعد از گذشت مدتی طولانی چه تأثیری روی ظاهر کودک خواهد گذاشت. اغلب برای افراد در حال رشد، راه‌های دیگری برای تغییر شکل ظاهر دندان‌های آنها پیشنهاد می‌شود. با این حال ممکن است در برخی موارد لازم باشد دندان کشیده شود؛ در این صورت ارتودنتیست دلایل این کار همراه با جزئیات کامل روش ارتودنسی را برای بیمار و والدین او توضیح خواهد داد.
شدت نامرتبی و شلوغی دندان‌ها

هنگامی که دندان‌ها بیش از حد شلوغ هستند، کشیدن برخی دندان‌های خاص به ارائه فضای بیشتر کمک می‌کند و این پایدارترین روش برای صاف و مستقیم کردن دندان‌ها است. این روش به ویژه برای اصلاح بیرون زدگی دندان‌های جلو و وضعیت نادرست خطوط مرکزی دندان‌ها مفید است. علاوه بر این گاهی اوقات کشیدن برخی دندان‌ها، دندان عقل را قادر می‌سازد که به طور کامل از لثه بیرون بیاید و نیازی به کشیدن آن نباشد.
رشد قوس دندانی

یکی از عواملی که توصیه ارتودنتیست مبنی بر کشیدن دندان بدون درد یا نکشیدن آنها را تحت تأثیر قرار می‌دهد، رشد قوس دندانی است.

در صورتی که نامرتبی و شلوغی دندان‌ها به میزان خفیف تا متوسط باشد و قوس دندانی هنوز به طور کامل رشد نکرده باشد، ممکن است پزشک تصمیم بگیرد به جای کشیدن دندان ها از یک بسط پلاتال استفاده کند.
جلو آمدن لب‌ها

موقعیت لب‌های بیمار توسط دندان‌های اصلی جلویی تعیین می‌شود. اگر دندان‌های جلویی بیرون زده باشد، کشیدن برخی از دندان‌های کناری باعث می‌شود دندان‌های جلویی بتوانند به عقب حرکت کنند؛ در نتیجه جلو آمدگی لب‌ها نیز برطرف می‌شود و ظاهر آنها بهبود می‌یابد. اگر ظاهر لب‌های شما در موقعیت خوبی باشد ولی دندان‌ها صاف و همتراز نباشند؛ ممکن است لازم باشد برای جلوگیری از جلو آمدن لب‌ها، چند دندان کشیده شود. این کار ممکن است فرایند درمان را سرعت بخشد و مدت زمان لازم برای درمان را کاهش دهد.
اصلاح فک

یکی دیگر از دلایلی که چرا ارتودنتیست دندان‌ها را می‌کشد، اصلاح آندربایت (وقتی که فک بالا عقب‌تر از فک پایین باشد یا فک پایین خیلی به سمت جلو آمده باشد) است. این کار همیشه فقط برای داشتن دندان‎‌هایی صاف نیست؛ اگر اندازه فک بالایی یا پایینی شما مطابق دیگری نباشد، ممکن است پزشک به جای استفاده از عمل جراحی و تغییر موقعیت آن، قادر باشد با روشی دیگر دندان‌ها را به اندازه کافی حرکت دهد و این مشکل را حل کند.
دلایل دیگر

در برخی موارد، دندان‌های اضافه رو و بالای دندان‌هایی که به طور معمولی رشد کرده‌اند، درمی‌آیند. در چنین مواردی، کشیدن دندان‌های اضافه می‌تواند این موقعیت را برای دندان‌های دیگر فراهم کند که تا جایی که ممکن است به سمت جایگاه طبیعی خود حرکت کنند.

در صورتی که کشیدن دندان‌ها امری غیرقابل اجتناب و ضروری باشد، دندان پزشک معمولاً دندان‌هایی را می‌کشد که بهترین فضا را در اختیار دندان‌های دیگر قرار می‌دهند تا به سمت جایگاه طبیعی خود حرکت کنند. با این حال اگر برخی دندان‌های شما پُرشده است یا مشکل دیگری دارد، بهتر است به جای دندان‌های سالم این دندان‌های پُرشده و معیوب را کشید. اگر محل دندان‌های آسیب‌دیده برای ارتودنسی مناسب نیست و کشیدن آنها سودی نداشته باشد، ممکن است ارتودنتیست توصیه کند در جاهایی که لازم است شکاف‌ها را با ایمپلنت (کاشت دندان) پر کنید.
به طور معمول برای ارتودنسی، چند دندان کشیده می‌شود؟

هیچ‌وقت دندان‌های عقل را در نظر نگیرید، زیرا این دندان‌ها اغلب به دلایل دیگر غیر از اهداف ارتودنسی کشیده می‌شوند. هنگامی که مشخص شد که کشیدن دندان برای ارتودنسی مفید خواهد بود، معمولاً از بین دندان‌های باقی‌مانده یک تا چهار دندان کشیده می‌شود؛ تا جایی که ممکن است تعداد کمتری از دندان‌ها کشیده خواهند شد. معمولاً برای رفع عدم تقارن، تعداد دندان‌های کشیده‌شده فرد (۱ یا ۳) خواهد بود. رایج‌ترین دندان‌هایی که کشیده می‌شوند، دندان‌های چهارم و پنجم از جلو هستند که دندان‌های پرمولر نام دارند. البته گاهی اوقات ممکن است کشیدن دندان‌های دیگر مفیدتر باشد. آن چیزی که در کشیدن دندان در ارتودنسی اهمیت دارد، درمان وضعیت منحصر به فرد دهان و دندان‌های بیمار است؛ ضمن اینکه ممکن است کشیدن دندان تأثیراتی روی زیبایی چهره یا موقعیت زبان بیمار و همچنین عوارضی مانند بیماری حفره ی خشک به همراه داشته باشد. اغلب ارتودنتیست‌ها روش پیشنهادی درمان را روی یک مدل مصنوعی پیاده می‌کنند تا قبل از شروع درمان، تا جایی که ممکن است روش را اصلاح و بهینه کنند.