کراس‌بایت نوعی بهم ریختگی و نامرتبی دندانی است که در آن دندان‌های قوس بالایی دهان رو به سمت/ بر روی دندان‌های قوس پایینی قرار نمی‌گیرند.

کراس‌بایت‌ها زمانی اتفاق می‌افتند که آرواره‌ها به درستی تراز نشوند. منظور از تراز این است که دندان‌های بالایی به درستی بروی دندان‌های پایینی قرار گیرند. در یک کراس‌بایت، در صورتیکه فک پایین بیش از حد جلوتر قرار گیرد، مشکل آندربایت (underbite) را سبب خواهد شد و در صورتیکه فک بالا بیش از حد جلو آمده باشد به مشکل اوربایت (overbite) منجر خواهد شد.

دندانپزشکان ما در گروه ارتودنسی ایده‌آل بر مبنای نوع مشکل کراس‌بایت شما، درمان‌هایی را به شما پیشنهاد می‌دهند. تیم ارتودنتیست‌های ما تا حد امکان با استفاده از درمان‌هایی با حداقل جراحت، بهترین نتایج را به شما ارائه خواهند داد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سیم‌کشی‌ها و گزینه‌های درمانی پیش روی شما برای درمان کراس بایت و سلامت دندان‌ها، با مشاورین و دستیاران ارتودنسی ما از طریق شماره‌های ۷۷۷۳۱۰۰۷-۰۲۱ و ۹-۶۶۳۸۱۱۹۵-۰۲۱ تماس حاصل فرمایید. تمام تیم ما در کلینیک آماده‌ی حضور شما و ارائه‌ی بهترین خدمات دندانپزشکی برای حفظ سلامت و بهداشت دندان‌های شما هستند.

 

چه چیزی سبب وقوع کراس‌بایت می‌شود؟

بیشتر کراس‌‌بایت‌های رایج در کودکان به دلیل استفاده‌ی طولانی مدت از پستانک یا مکیدن انگشت ایجاد می‌شوند. از آنجایی که استخوان‌های در حال رشد خردسالان نسبت به نیروهای خارجی بسیار حساسند، در صورتیکه وارد آمدن این نیروها به عادت تبدیل شود، با گذشت زمان تغییر شکل خواهند داد. مشکلاتی مانند کام بالا، اپن‌بایت (open bite) و دندان‌های جلویی گشاد از دیگر عوارض این عادت‌های نادرست است.
انواع کراس‌بایت

در واقع سه نوع کراس‌بایت وجود دارد:

کراس‌بایت دندان‌های خلفی: در این حالت کراس بایت در قسمت انتهایی دهان اتفاق می‌افتد.

کراس‌بایت دندان‌های قدامی: در این حالت کراس‌بایت در بخش جلویی دهان اتفاق می‌افتد.

کراس‌بایت باکالی: این کراس‌بایت در بخش انتهایی دهان اتفاق می‌افتد و سطح گاز گرفتن دندان‌های بالایی به جای قرار گرفتن به سمت دندان‌های پایینی به سمت گونه‌ها قرار می‌گیرد.

مشکلات دندانی مرتبط با کراس‌بایت

عوارض کراس بایت می‌توانند مشکلات مختلفی را برای دهان، دندان‌ها، آرواره‌ها و حتی سر یا گردن شما ایجاد کند. این عارضه نه تنها از منظر زیبایی‌شناختی بسیار ناپسند است، بلکه حتی می‌تواند مشکلاتی را در جویدن صحیح غذا برای شما ایجاد کند. علاوه بر این، اگر شما به این عارضه مبتلا باشید، ممکن است در موقع باز و بسته کردن دهان، متوجه صداهایی در مفاصل فک خود شده باشید. زمانی که آرواره‌های شما به طرز صحیحی تراز نباشند، مشکلاتی مانند دردهای ناخواسته‌ی دهان، سر و گردن نیز ممکن است ایجاد شوند.

ناهم‌ترازی آرواره‌ها می‌تواند به دردهای گردن و سر و بویژه میگرن نیز منجر شود. شما ممکن است به نامرتب بودن دندان‌های خود اهمیتی ندهید ولی در صورتیکه این مسئله زندگی شما را مختل کند و مشکلاتی مانند سردرد را ایجاد نماید، ممکن است به دنبال روش‌هایی برای اصلاح مشکل کراس‌بایت و آرواره‌های ناهم‌تراز خود بگردید. این عارضه حتی می‌تواند مشکلاتی را سبب شود که شما تاکنون از آن‌ها اطلاعی نداشته باشید. در صورتیکه علائم کراس بایت درمان نشود، می‌تواند به مشکلاتی مانند پوسیدگی دندان‌ها، بیماری‌های لثه و زوال استخوان‌ها منجر شود. دندان‌های فرسوده بسیار مستعد پوسیدگی و یا حساسیت‌های دندانی هستند. اصلاح مشکل کراس‌بایت با این علائم، برای جلوگیری از بروز آسیب‌های بیشتر به دندان‌ها، لثه‌ها و استخوان فک شما، بسیار ضروری است.

به همین دلیل روش‌های مختلف درمان ارتودنسی برای اصلاح مشکل کراس‌بایت مورد استفاده قرار می‌گیرند.
درمان کراس‌بایت

در طول جلسه‌ی مشاوره، دندانپزشک معمولاً اطلاعاتی درباره مشکل کراس‌بایت شما و علائم آن جمع‌آوری می‌کند. بنابراین تمام دردهایی که بواسطه‌ی مشکل کراس بایت متحمل شده‌اید را به او اطلاع دهید.

برنامه‌ی درمانی منحصربفردی برای شما طراحی خواهد شد که شامل روش درمان، مدت زمان درمان و هزینه‌های آن می‌شود. معمولاً اکثر کلینیک‌های دندانپزشکی، طرح‌های مناسبی را متناسب با هر توان مالی، جهت پرداخت هزینه‌ها ارائه می‌دهند. قبل از شروع درمان در مورد نحوه‌ی پرداخت هزینه‌ها صحبت کنید، تا پس از آغاز آن و برای اتمام آنچه شما را به سلامتی و لبخندی زیبا می‌رساند، دچار مشکل نشوید. مطمئن باشید که هیچ وقت برای رسیدن به لبخندی که همواره خواهان آن هستید دیر نیست.

مشکل کراس‌بایت با کمک و تجربه‌ی متخصصان حرفه‌ای ارتودنسی قابل درمان خواهد بود. روش‌هایی که برای اصلاح این مشکل ارائه می‌شوند، بسته به میزان شدت و عوامل ایجاد کننده‌ی آن می‌توانند شامل سیم‌کشی‌های دندان، لوازم دنداپزشکی و یا ترکیبی از آن‌ها باشند.

ما در گروه دندانپزشکی ایده‌آل، مشکل کراس‌بایت شما را معاینه و بهترین روش درمان را برای شما یا فرزندانتان تعیین می‌کنیم. درمان‌های متداول این مشکل معمولاً شامل یک یا چند مورد از موارد زیر است:

وسیع‌کننده‌ی کام: دستگاه ثابتی است که بر روی دندان‌های عقبی بالایی ثابت می‌شود. بیمار هر روز با استفاده از کلیدی به آرامی و به تدریج این دستگاه را تا عرض تعیین شده توسط پزشک، باز خواهد کرد. با گذشت زمان دستگاه فک بالایی بیمار را پهن‌تر خواهد کرد تا زمانیکه دندان‌های پایینی بدرستی درون دندان‌های قوس بالایی دهان قرار بگیرند و عمل گاز زدن کاملاً صحیح انجام شود. عمل انبساط فک در طی چند هفته تا یک ماه اتفاق خواهد افتاد و پس از موفقیت آن، دستگاه به منظور کمک به حفظ موقعیت جدید دندان‌ها و استخوان‌ها، در جای خود باقی می‌ماند.
استفاده از بریس‌ها برای درمان کراس‌بایت: نوع بریسی که برای اصلاح کراس‌بایت مورد استفاده قرار می‌گیرد به میزان نامرتبی دندان‌ها بستگی دارد. در کراس‌بایت‌هایی که مشکل به دلیل ناهم‌ترازی دندان‌ها ایجاد شده است، استفاده از ارتودنسی نامرئی می‌تواند بسیار مؤثر باشد. در موارد پیچیده‌تر اغلب ممکن است ترکیبی از ارتودنسی با بریس فلزی و یک وسیع کننده‌ی کام مورد استفاد قرار گیرد.

فیس‌ماسک: فیس‌ماسک دستگاهی متشکل از نوارهایی فلزی است که از طریق پدهایی بروی پیشانی و چانه قرار می‌گیرد. نوارهایی لاستیکی این دستگاه را به سیم‌کشی دندان‌های بالایی بیمار متصل می‌کند تا به تدریج فک بالایی را به سمت جلو حرکت دهد. فیس‌ماسک قابل جابه‌جایی است و این بدین معنی است که بیمار برای رسیدن به نتایج دلخواه خود باید با سخت‌کوشی و پشتکار این دستگاه را چند ساعتی در روز مورد استفاده قرار دهد.
جراحی کراس‌بایت: برای بزرگسالان و در موارد شدید کراس‌بایت، ممکن است به انجام جراحی برای اصلاح این ناهنجاری دندانی نیاز باشد. این عمل شامل جابه‌جایی فک پایین به سمت جلو و فک بالا به سمت عقب است تا دندان‌های قدامی بالا و پایین در راستای مناسبی نسبت بهم قرار بگیرند. معمولاً همراه با جراحی کراس‌بایت از بریس‌هایی نیز استفاده می‌شود.