کامپوزیت ونیردندانی برای زیبایی دندان

5

کامپوزیت ونیر دنداني به‌منظور بهبود رنگ، شکل، اندازه و بافت دندان و ایجاد جذابیت بیشتر در ظاهر دندان‌ها استفاده می‌شود. كامپوزيت ونير دندانی را می‌توان برای رفع لب‌پریدگی و ترک‌های جزئي در دندان‌ها استفاده كرد. تفاوت كامپوزيت ونير با كامپوزيت پرسلين (چینی) در اين است كه مستلزم تراش دندان‌ها نبوده و یا تنها به تراش اندک نیاز داشته و کل فرآیند درمان در يك جلسه قابل انجام می‌باشد. بااین‌حال برخلاف كامپوزيت پرسلين، كامپوزيت ونیر مستعد تغيير رنگ بوده و ممکن است دوام چنداني نداشته باشد. برای ایجاد كامپوزيت ونير دنداني، مواد کامپوزیت بر روی سطوح جلويي دندان کارشده و فرآیند تراش و تکمیل کامپوزیت تا رسيدن به فرم موردنظر زیر دستان يك جراح زيبايي دندان انجام می‌شود.

 به‌منظور دستیابی به‌ظاهر طبيعي کامپوزیت ونير دنداني دندان‌پزشک شما بايد از استعداد هنری و مهارت‌های فنی موردنیاز برای انجام این نوع درمان برخوردار باشد. جراحان زيبايي دندان ما كه داراي تجربه كافي در كامپوزيت ونير دنداني هستند، درک روشنی از ویژگی‌های مواد دندانی داشته و در ساخت و شبیه‌سازی شکل، بافت و ویژگی‌های دندان‌ها داراي تجربه كافي می‌باشند. هر شخص منحصربه‌فرد بوده  و دارای فرم، خط لبخند و تقارن متفاوت می‌باشد، و دندان‌پزشکان باتجربه ما در هنگام ایجاد كامپوزيت ونير دنداني اين عوامل را کاملاً در نظر می‌گیرند.

كامپوزيت ونير دنداني در چه مواردي استفاده می‌شود؟‌


كامپوزيت ونير دنداني را می‌توان برای درمان طیف گسترده‌ای از مشکلات زيبايي دنداني به همان شيوه كامپوزيت پرسلين استفاده كرد. مشکلات متداول عبارت‌اند از:

دندان‌های کج: اگر دندان‌های شما کج هستند، يك روش ایده آل برای داشتن دندان‌های سفيد منظم درمان سریع ارتودنسی با چیزی شبیه به هم‌تراز کننده یا ديگر روش‌ها و متعاقب آن سفید كردن دندان‌ها و كامپوزيت ونير دنداني می‌باشد.

دندان‌های لکه‌دار: به‌منظور رفع  لکه‌های نامطلوب، نقاط سفید و / یا رنگ‌رفتگی دندان‌ها که با استفاده از یک تمیزکننده یا سفیدکننده دندانی به‌تنهایی قابل‌درمان نمی‌باشد، كامپوزيت ونير دنداني یک راه‌حل ایدئال است.

untitsled

دندان‌های آسیب‌دیدههنگامی‌که دندان‌های شما دچار فرسایش اسیدی شده ( مواد دندانی در اثر پرخوری یا استفاده از نوشابه‌های گازدار دچار پوسیدگی شده) یا در اثر تصادف دچار لب‌پریدگی شده است، كامپوزيت ونير دنداني(پیوند زیبایی) اغلب ایده‌آل‌ترین و مقرون‌به‌صرفه ترین راه‌حل و با کمترین میزان تهاجم است .

unssstitsled

رفع فاصله بین دندان‌هایکی از شایع‌ترین شکایت‌های زیبایی که برای رفع آن از اتصال کامپوزیت استفاده می‌شود بستن فاصله بین دندان‌های جلو (شکاف یا فاصله میان دندان‌ها)‌ یا دندان‌های دیگر است. این درمان می‌تواند تنها در یک جلسه انجام شود و یک جایگزین مؤثر برای درمان ارتودنسی یا  پرسلین ونیر است.

unsssssstitsled

آیا شما کاندید خوبی برای کامپوزیت ونیر دندانی هستید؟ 


ونیرهای دندانی برای هر فرد یا هر دندانی مناسب نیستند. انتخاب موردی عاملی بسیار مهم در موفقیت این روش است. ونير دندان یک روش برگشت‌‌ناپذير است، و چنانچه نتیجه موردنظر حاصل نگردد، امکان برداشتن ساختار دندان وجود نخواهد داشت. تنها یک معاینه توسط دندان‌پزشک می‌تواند تعیین کند که آیا ونیر دندانی برای ایجاد تغییرات موردنظر شما مناسب است یا خیر. برخی از موقيت‌هايي که در آن دندان‌ها یا افراد خاص کاندید خوبی برای ونیر دندانی نیستند،  عبارت‌اند از:

 • دندان‌های ناسالم. پوسیدگی دندان و بیماری فعال لثه باید پیش از ساخت و اتصال ونیر دندانی درمان شود.
 • دندان‌های ضعیف‌شده. چنانچه مقدار قابل‌توجهی از ساختار دندان تخریب و یا پر شده باشد، دندان‌ها قدرت کافی برای انجام عمل ونیر دندانی را نخواهند داشت.
 • دندان‌هایی که داراي مینای کافی نيستند. اتصال ونیر دندانی بر روی مینای دندان با موفقيت بيشتري همراه است.
 • افرادی که به فشردن یا ساییدن دندان‌ها به یکدیگر (دندان قروچه) عادت دارند. عادت دندان قروچه می‌تواند به‌سادگی موجب ترک خوردن یا شکستن ونیر دندانی شود. محافظ‌های شب دندانی می‌تواند در برخی از موارد راه‌حلی برای این مشکل باشد.
 • اشخاصی که داراي دندانهاي لبه به لبه هستند (حالتي که درموقع بسته بودن دهان دندانهاي پيشين بالا با هم تماس حاصل ميکنند).
 • دندان‌های به‌شدت نامرتب و ناصاف. درمان ارتودنسی ممکن است برای رسیدن به نتیجه موردنظر لازم باشد.

 جایگزینهاي کامپوزیت ونیر دنداني چیستند؟


این موضوع به مشکل اصلی زیبایی بستگي دارد، اما جایگزین‌های عمومی عبارت‌اند از مواد ترميمي پرسلين، مانند ونیر و روکش دندان یا درمان ارتودنسی برای بستن فاصله بین دندان‌ها و صاف کردن دندان‌های کج. در طول یک جلسه مشاوره با یک جراح زیبایی دندان خوب شما می‌توانید تمام گزینه‌های ممکن موجود و همچنین مزایا و معایب هر یک از گزینه‌ها را موردبحث و بررسی قرار دهید.

مقایسه كامپوزيت ونير دندانی و پرسلین ونیر دندانی


کامپوزیت ونیر دندانی

 1. حصول نتیجه نهایی خوب نیازمند مهارت‌های یک دندان‌پزشک باتجربه است. ميزان پيش بيني نتیجه نهایی بيشتر بوده و بر مهارت‌های جراح زیبایی دندان هنرمند بستگی دارد و توسط تمامی دندان‌پزشکان قابل‌دستیابی نمی‌باشد.
 2. دوام آن پايين بوده و هر دو سال یک‌بار نياز به تعويض دارند.
 3. کل فرآیند در یک جلسه قابل انجام می‌باشد.
 4. کامپوزیت ونیر بیشتر در معرض لکه‌ شدن می‌باشد.
 5. از آنجايي كه اين روش مستلزم تراش دندان نبوده و يا تنها به ميزان اندكي تراش نياز دارد، ارزان‌تر بوده و ميزان آسيب آن به دندان‌ها كمتر مي‌باشد.

پرسلین ونیر دندانی

 1. توسط تکنسین آزمایشگاهی و دندان‌پزشک قابل انجام است.
 2. دارای دوام بیشتر بوده و نسبت به پوسیدگی مقاوم‌تر می‌باشد، بسته به نوع مراقبت به‌طورمعمول ۱۲-۵ سال دوام خواهد داشت.
 3. انجام این فرآیند به‌طورمعمول به ۳-۲ جلسه نیاز دارد، مگر اینکه شما پرسلین ونیر CERCE داشته باشید.
 4. پرسلین ونیر مستعد ایجاد لکه نمی‌باشد.
 5. ازآنجایی‌که نیازمند ميزاني تراش (آماده‌سازی)‌ دندان است، برای ساختار دندان تا حدی مخرب بوده و هم‌چنین گران‌تر می‌باشد.

فرآیند اتصال کامپوزیت ونیر دندانی


یک مشاوره و معاینه توسط جراح زیبایی دندان تعیین خواهد کرد که آیا شما کاندید خوبی برای كامپوزيت ونير دنداني هستید یا خیر. نداشتن بیماری فعال لثه / التهاب قبل از شروع هرگونه درمان زیبایی از اهمیت بسیاری برخوردار است.

قبل از انجام هرگونه فرآیند ونیر باید در طی یک جلسه مشاوره در مورد رنگ موردنظر دندان تصميم‌گيري شود. اگر بیمار خواستار داشتن دندان‌های سفیدتر باشد، باید پیش از اتصال ونیر فرآیند سفید کردن دندان انجام شود و سپس امكان تطبيق رنگ ونیر با دندان‌های طبیعی مجاور وجود خواهد داشت. لازم به ‌ذکر است که به‌منظور حفظ ظاهر سفید دندان شما نیاز به سفید کردن دندان‌ها در فواصل معين خواهید داشت.

در ابتدا دندان‌هاي شما به منظور برداشتن هر گونه ساختار كالكوس يا پلاك کاملاً تمیز خواهد شد و یک سطح تمیز برای ونیر ایجاد خواهد شد.

دندان‌های شما کاملاً خشک‌شده و با استفاده از یک نخ دندان كائوچويي برای اطمینان از عدم جود هرگونه رطوبت / بزاق كه ممکن است با مواد ونير مداخله کند، ايزوله مي‌شود. سپس سطوح جلویی دندان با استفاده از اسید شسته شده تا سطح دندان‌ها ازلحاظ شیمیایی زبر شده و به چسبیدن مواد کامپوزیت به سطح دندان کمک کند.

سپس، عامل اتصال (چسب) بر سطح دندان تراشی ماليده شده و مواد کامپوزیت به‌آرامی و به‌صورت لایه‌لایه کار گذاشته‌شده تا ساختار دندان شكل بگيرد. روند مکرر اضافه کردن، حذف و تراش مواد کامپوزیت با فرآیند پاليش که برای ایجاد ونیر نهایی استفاده می‌شود، تکمیل می‌گردد. نتیجه نهایی به‌شدت به مهارت هنری جراح زیبایی دندان بستگی دارد.

دوام کامپوزیت ونیر دندانی چه مدت است؟


این موضوع به عوامل متعدد بستگی دارد؛ نوع مواد کامپوزیت مورداستفاده (تفاوت زیادی در کیفیت مواد کامپوزیت مختلف وجود دارد)، مراقبت‌های پس از درمان و عادات بیمار (بدین معنی که عادت بيمار به نوشیدن مکرر مقادیر زیاد از نوشابه‌های گازدار و دندان‌قروچه، طول عمر کامپوزیت را کمتر خواهد كرد). به‌طور متوسط، دوام كامپوزيت ونير بین ۵-۲ سال است.

چه مراقبتی برای حفظ ونیر دندانی موردنیاز است؟


ونیر دندانی در اثر مراقبت ناصحیح ممکن است تراشیده شده و یا از محل خود خارج شوند. به‌منظور افزایش دوام و طول عمر آن‌ها به حفظ مداوم بهداشت دهان و دندان، انجام معاینات منظم و تمیز کردن آن‌ها حداقل دو بار در سال نیاز خواهید داشت. علاوه بر این، باید از گاز گرفتن و یا شکستن مواد خوراکی سخت مانند آجیل و یخ اجتناب کنید.

هزینه کامپوزیت ونیر دندانی چقدر است؟ 


قیمت و هزینه كامپوزيت دندان به کیفیت مواد مورداستفاده، میزان تخصصی بودن فرآیند ازلحاظ فنی و مهارت، تجربه دندان‌پزشک در این زمینه بستگی دارد.