هنگامی که دوره درمان ارتودنسی شما به پایان رسید و دندان‌ها به حالت صاف و مرتب درآمدند، نگه داشتن دندان‌ها در وضعیت جدید اهمیت زیادی خواهد داشت.

عدم استفاده از نگهدارنده دندان بعد از پایان ارتودنسی می‌تواند باعث برگشت دندان‌ها شود. در این صورت دندان‌ها شروع به برگشتن به حالت اولیه خود خواهند کرد و در واقع تمام وقت و هزینه‌ای که صرف درمان ارتودنسی کرده‌اید، به این شکل تلف خواهد شد. به همین دلیل است که ما در کلینیک دندانپزشکی و ارتودنسی ایده‌آل، نگهدارنده‌های مناسبی را به بیماران خود می‌دهیم و آموزش‌های لازم در مورد نحوه استفاده از آنها و اقداماتی که باید برای صاف نگه داشتن دندان‌ها و حفظ سلامتی آنها انجام دهید را ارئه می‌کنیم.
پلاک متحرک

در بعضی موارد پس از اتمام درمان ارتودنسی ثابت پلاک متحرک (Retainer) تجویز می شود.استفاده از این پلاک ها در ۶ ماه اول ۲۴ ساعته (بجز زمان غذا خوردن و مسواک زدن) و در ۶ ماه دوم ۱۲ ساعته الزامی می باشد. بدیهی است در صورت عدم رعایت این دوره به صورت منظم، احتمال برگشت ارتودنسی وجود خواهد داشت.علت برگشت ارتودنسی می تواند مربوط به عدم استفاده از نگه دارنده ها باشد. حتی بعد از سال اول بیماران ملزم به استفاده از پلاک های متحرک یک شب در میان یا حداقل دو شب در هفته می با شند.

ریتینــر ثـابت

در بعضی موارد پس از اتمام درمان از نگهدارنده ثابت (Fix Retainer) که در پشت دندان ها نصب گردیده استفاده میشود. رعایت بهداشت و کشیدن نخ دندان و مراجعه هر ۶ ماه به دندان پزشک عمومی جهت بررسی نیاز به جرم گیری الزامی می باشد.

علیرغم استفاده از پلاکهای متحرک و نصب Fix Retainer وکشیدن دندان های عقل امکان جابجایی دندان ها به طور مختصر وجود دارد. توجه داشته باشید که ریشه دندان ها در داخل بافت استخوانی قرار دارند که بصورت طبیعی دچار تغییر می باشد و تغییرات دندانی مانند سایر اجزاء بدن اتفاق می افتد لذا جابجایی مختصر دندانی بعد از اتمام درمان ارتودنسی کاملا محتمل می باشد.

مراقبت از نگهدارنده‌ها

برای مراقبت از نگهدارنده‌های متحرک، شما می‌توانید آن را با یک مسواک آغشته به کف صابون، تمیز کنید. همچنین می‌توانید محصولات ویژه‌ای که برای تمیز کردن نگهدارنده‌ها ساخته شده است را از داروخانه‌ها تهیه کنید. دقت کنید که به هیچ وجه نباید نگهدارنده‌ها را برای شستشو در ماشین ظرفشویی بگذارید. زیرا این کار باعث گرم شدن و تغییر شکل آنها می‌شود.

برای مراقبت از نگهدارنده‌های ثابت که به دندان‌های شما چسبانده شده است، بهترین راه آن است که در فواصل زمانی منظم به یک دندانپزشک مراجعه کنید تا این نگهدارنده‌ها را معاینه کرده و از کَنده نشدن آنها اطمینان حاصل کنید. علاوه بر آن، ما توصیه می‌کنیم که از جویدن و گاز زدن اجسام سخت و غذاهای خشک در حالی که نگهدارنده در دهان شما قرار دارد، خودداری کنید.
تا چه مدت باید از نگهدارنده استفاده شود؟

این پرسشی است که بیماران به وفور بعد از پایان دوره درمان ارتودنسی از دندانپزشک می‌پرسند. جواب این پرسش خیلی ساده است: هر شب، برای همیشه! چراکه تمامی تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده است، نشان داده که دندان‌ها در هر زمانی در حال حرکت کردن هستند.
چند نکته ساده دیگر که باید رعایت کنید

در اینجا به ۶ نکته ساده دیگر اشاره می‌کنیم که رعایت کردن آنها می‌تواند موجب دستیابی به بهترین نتایج از درمان ارتودنسی شود:

هر وقت که می‌خوابید، از نگهدارنده دندان استفاده کنید.
هنگامی که نگهدارنده در دهان شما نیست، باید آن را در داخل ظرف پلاستیکی مخصوص نگهداری کنید.
نگهدارنده‌های خود را هر روز تمیز کنید.
از زبان زدن به نگهدارنده‌ها خودداری کنید، زیرا این کار باعث شکسته شدن آن می‌شود.
از قرار دادن نگهدارنده‌ها در دسترس کودکان و حیوانات خانگی خودداری کنید.
نگهدارنده خود را در داخل جیب یا کیف خود نگذارید، مگر آنکه درون جعبه مخصوصش باشد.

رعایت این ۶ نکته ساده می‌تواند به شما کمک کند تا دندان‌های خود را صاف و مرتب نگه دارید. همچنین شما با مراجعه منظم به دندانپزشک خود می‌توانید مطمئن باشید که سلامت دندان‌ها و زیبایی لبخندتان برای همیشه حفظ خواهد شد.