درمان‌های پزشکی و دندانپزشکی بدون ریسک و خطر نیستند. هر چند خطرات همراه با ارتودنسی کردن دندان‌ها چندان قابل توجه نیست و به شدت سایر خطرات درمان‌های پزشکی یا جراحی مانند واکنش به ماده‌ی بیهوشی نیست، اما به هر حال این درمان دندانپزشکی نیز با خطرات محدود و بسیار نادری همراه است که در صورت بروز می‌توانند به مشکلات جدی منجر شوند. خطرات ناشی از ارتودنسی بسیار کم و احتمال بروز آن‌ها نیز ناچیز است اما با این حال متخصص ارتودنتیست موظف است بیمار را در مورد خطرات، محدودیت‌ها و عوارض ارتودنسی آگاه کند.

همچنین در پروسه‌ی انجام ارتودنسی ممکن است شما با مشکلات یا مسائلی روبه رو شوید که برای شما ناخوشایند باشد، اما فراموش نکنید که هدف نهایی شما از انجام این درمان، صاف و مرتب کردن دندان‌های شماست تا بتوانید لبخندی زیبا و درخشنده که آرزوی آن را داشتید، به دست آورید.

مشکلات و مسائل شما هرچه که باشد، فراموش نکنید که افراد بسیار زیادی نیز پیش از شما با مشکلات مشابه آن روبه‌رو شده‌اند و بنابراین متخصصین ارتودنسی ما در گروه تخصصی ارتودنسی ایده‌آل با این مسائل به خوبی آشنایی دارند و همیشه می‌توانند بهترین راه حل را به شما ارائه دهند.

خواسته‌ی ما این است که راه شما به سوی داشتن لبخندی زیبا، تا جای ممکن با آسودگی و بدون احساس درد و برخورد با هیچ مسئله‌ای طی شود. در صورتی که درد شدیدی دارید، یکی از وسایل ارتودنسی شما شکسته است و یا دچار حادثه‌ای شده اید که باعث شکسته شدن دندان‌های شما شده حتما در ساعت‌های کاری با شماره‌های۷۷۷۳۱۰۰۷-۰۲۱ و ۹-۶۶۳۸۱۱۹۵-۰۲۱ تماس حاصل فرمایید. ما اینجا هستیم تا به شما کمک کنیم.

 

مشکلات اورژانسی در ارتودنسی

شکسته شدن یا بیرون زدگی سر سیم ارتونسی

گاهی اوقات ممکن است سیم‌های ارتودنسی بشکنند و یا سر آن از درون براکت‌ها بیرون بزند و در لثه‌های شما فرو برود. در ابتدا موقعیت و وضعیت براکت‌ها و سیم را بررسی کنید. ممکن است متوجه شوید که سر سیم ارتودنسی از آخرین براکت روی دندان عقبی بسیار بیرون‌تر است و به سمت عقب دهان و لثه‌ها آمده است و از طرف دیگر، سیم از درون براکت آخر در طرف دیگر دندان‌ها در آمده و داخل براکت نیست. در این موارد می‌توانید با استفاده از یک پنس یا موکن سیم را حرکت دهید تا سر جایش برگردد و سیم را طوری در جای خود تنظیم کنید که از هیچ‌یک از دو طرف بیرون نزند.

گاهی اوقات سیم از هر دو طرف (دندان آخر از هر دو طرف) بیرون زده است. در این موارد می‌توانید روی سیم که بیرون‌زده است، موم بزنید تا دیگر دهان و لثه‌های شما را آزار ندهد (وقتی براکت‌ها روی دندان‌های شما چسبانده می‌شوند به شما موم داده می شود). همچنین علاوه بر سیم، روی آخرین براکت از هر طرف نیز موم بزنید تا مطمئن شوید که تا زمان ملاقت شما با دندانپزشک، سیم دیگر از جایش حرکت نمی کند. در جلسه ویزیت بعدی که با دندانپزشک دارید، او موقعیت سیم را اصلاح می‌کند.

در موارد بسیار نادری، ممکن است سیمی که از درون براکت بیرون زده است، موجب درد شدید شود و در لپ یا لثه‌های شما کاملا فرو برود. در این موارد می‌توانید سریعا با یک سیم‌چین سیم را ببرید و آن را از درون بافت دهان دربیاورید و حتما در اولین فرصت به ما مراجعه کنید تا وضعیت سیم‌ها را اصلاح کنیم.
افتادن براکت یا کش‌ها

در صورتی که یکی از براکت‌های شما از جای خود کنده شد، دو راه دارید که قبل از ویزیت دندانپزشک انجام دهید تا براکت کنده‌شده برای شما ایجاد ناراحتی نکند. اول این که روی براکت موم بزنید تا به دهان و لثه‌های شما آسیب نزند (در اولین جلسه که روی دندان‌ها براکت چسبانده می‌شود ما به شما موم می‌دهیم).

دوم این که می‌توانید براکت کنده‌شده را از سیم جدا کنید و برای ما بیاورید که دوباره آن را بچسبانیم. هر یک از براکت‌ها دارای یک دهانه است که دور تا دور آن یک کش لاستیکی کوچک قرار دارد و براکت توسط همین کش به سیم ارتودنسی متصل است. شما به سادگی می‌توانید با برداشتن کش لاستیکی و باز کردن دهانه‌ی براکت، آن را از دهان خود خارج کنید. براکت را برای بازسازی و چسباندن دوباره برای ما بیاورید.

مشکلات دهانی در حین انجام ارتودنسی
زخم در دهان

معمولا در اوایل شروع ارتودنسی که دهان شما به وجود براکت‌ها عادت ندارد، زخم‌های دهانی ایجاد می‌شوند. این زخم‌ها معمولا بر اثر سایش بین براکت‌ها و سیم‌ها با دهان ایجاد می‌شود. ممکن است وقتی شما خواب هستید این اتفاق بیافتد و این کاملا طبیعی است.

ارتودنتیست ما به شما مقداری موم می‌دهد که می‌توانید روی هرکدام از براکت‌ها که شما را آزار می‌دهد، بزنید. در صورتی که موم شما تمام شده، حتی می‌توانید از آدامس بدون قند استفاده کنید. در موارد بروز اورژانس‌های ارتودنسی (مانند افتادن براکت) نیز این موم به کار شما می‌آید. هرچند این موارد کمتر اتفاق می‌افتند، اما لازم است با بروز آن در اولین فرصت به ارتودنتیست خود مراجعه کنید.
برگشت حالت دندان

ممکن است بعد از اتمام ارتودنسی و برداشتن براکت‌ها، دندان‌ها به حالت اولیه بازگردند. همیشه بعد از اتمام ارتودنسی به بیماران پلاک و نگهدارنده‌ی متحرک داده می‌شود تا از برگشت دندان‌ها به حالت اولیه جلوگیری شود. در صورتی که شما طبق دستور پزشک از پلاک متحرک خود استفاده نکنید، ریسک بازگشت دندان‌ها به حالت اولیه بسیار بالا است.
تحلیل ریشه‌ی دندان

به کوتاه شدن ریشه‌ی دندان در حین انجام درمان ارتودنسی، تحلیل ریشه‌ی دندان گفته می‌شود. در بسیاری از بیماران این موضوع چیزی بیش‌تر از، از بین رفتن جزئی تیزی نوک ریشه‌ی دندان (کند شدن ریشه) نیست. این مسئله در بلند‌مدت برای دندان‌ها هیچ مشکلی ایجاد نمی کند. در حال حاضر ما دلیل اصلی بروز این مسئله را نمی دانیم و به همین دلیل نمی توانیم از آن جلوگیری کنیم.

معمولا داشتن براکت برای مدت زمان بسیار طولانی (مثلا ۲ یا ۳ سال) احتمال بروز این مسئله را بیشتر می‌کند. بسیاری از ارتودنتیست‌ها برای بررسی این موضوع در ابتدا و در میانه‌های درمان ارتودنسی از بیمار عکس اشعه ایکس تهیه می‌کنند تا این موضوع را تحت نظر داشته باشند.

لکه سفیدزدن روی دندان کرم‌خوردگی

اهمیت حفظ بهداشت دهان و دندان برای افرادی که در حال انجام درمان ارتودنسی هستند، چندین برابر است. نتایج عدم مراقبت مناسب از دندان‌ها در حین ارتودنسی برای سلامت و همچنین زیبایی دندان‌ها بسیار مخرب است. در صورتی که دندان‌ها به طور مرتب تمیز نشوند و شخص بهداشت دهان خود را به خوبی رعایت نکند، ممکن است غذاهایی که در بین براکت‌ها گیر می‌کند به سرعت باعث خرابی و کرم‌خوردگی دندان‌ها شود و همچنین باعث بروز لکه‌های سفید روی دندان شود. برای کاهش احتمال بروز پوسیدگی و خرابی دندان‌ها لازم است به صورت مرتب دندان‌های خود رامسواک بزنید، از نخ دندان استفاده کنید، تا جای ممکن غذاهایی با میزان قند کم مصرف کنید و به صورت روزانه از فلوراید و دهانشویه استفاده کنید.
بروز بیماری‌های لثه

ممکن است بر اثر عدم رعایت بهداشت دهان و دندان، لثه‌ها نیز تحت تاثیر قرار بگیرند و دچار مشکلاتی شوند. بیمارانی که در زمان اقدام برای انجام ارتودنسی بیماری لثه دارند، کاندید‌های مناسبی برای انجام ارتودنسی نیستند. لازم است که در ابتدا و قبل از شروع ارتودنسی وضعیت لثه‌ها بررسی شود و در صورت وجود هر مشکلی، ابتدا بیماری لثه درمان شده و وضعیت لثه‌ها به حالتی ثابت برسد تا بتوان درمان ارتودنسی را آغاز کرد. همچنین ممکن است لازم باشد که در حین انجام درمان ارتودنسی نیز وضعیت لثه‌ها به‌طور مرتب ارزیابی شود .
آنکیلوز یا فک‌جوش شدن دندان‌ها (خشکی‌بند)

یکی دیگر از عوارض ارتودنسی بسیار نادر اما جدی مشکل آنکیلوز یا فک‌جوش شدن دندان‌ها است. آنکیلوز به معنای جوش‌خوردن ریشه‌ی دندان‌ها به فک است که در این حالت براکت‌ها نمی توانند دیگر دندان‌ها را حرکت دهند. در حقیقت، تمامی دندان‌های دیگر شروع به حرکت می‌کنند اما دندان فک‌جوش در جای خود ثابت است. بسیار مشکل است که بتوان قبل از شروع ارتودنسی، تشخیص داد که دندان‌ها فک‌جوش می‌شوند یا خیر. تصاویر اشعه ایکس و معاینات بالینی نیز تنها در شرایط خاصی می‌توانند مشکل آنکیلوز را آشکار کنند. هر چند بروز این مشکل می‌تواند مشکلات بسیار قابل توجهی را ایجاد کند اما به‌طور کلی احتمال بروز این مشکل بسیار کم است.

سایر مشکلات در درمان ارتودنسی

جلسات تنظیم مجدد ارتودنسی که به صورت منظم صورت می‌گیرند، خصوصا در اوایل شروع درمان، ممکن است کمی برای شما دردناک یا آزاردهنده باشد. در این جلسات دندانپزشک کمی فشار وارده بر دندان‌ها توسط براکت را بیشتر می‌کند (برای حرکت دادن دندان‌ها) و این احساس فشار و درد بین ۲ تا ۴ روز پس از هر جلسه ادامه دارد و ارتودنتیست شما به شما توصیه می‌کند که برای دوری از مشکلات ارتودنسی در این زمان غذاهای نرم و غیرجویدنی بخورید.

اما به‌طور کلی درمان ارتودنسی در تمام مدت دردناک و آزاردهنده نیست و شما را از خوردن غذاهایی که دوست دارید منع نمی کند. شما می‌توانید ظاهر بریس‌های خود را بر حسب سلیقه‌ی خود انتخاب کنید، به طور مثال اگر می‌خواهید به تماشای مسابقه فوتبال یا به تعطیلات بروید، می‌توانید از ارتودنتیست خود بخواهید که کش‌های الاستیکی رنگارنگ روی بریس‌های شما بگذارد. شما می‌توانید هر رنگ دلخواهی مانند قرمز، سبز و بنفش را انتخاب کنید.