رشد دندان های اضافی که به عنوان تعداد زیاد دندان در دهان نیز شناخته می شود، یک مشکل دهانی است که با رویش دندان های اضافی که در حالت معمول در دهان افراد رشد نمی کنند، ایجاد می شود. در حالت عادی تعداد دندان های شیری برابر ۲۰ دندان و تعداد دندان های دائم ۳۲ دندان است. دندان های شیری مجموعه ای از دندان ها است که برای اولین بار در دهان افراد رشد می کنند و با گذشت ۳۶ ماه از سن فرد کامل می شوند. دندان های شیری با رسیدن فرد به حدود سن ۱۲ سالگی می ریزند و دندان های دائم پس از ریختن این دندان ها جایگزین آنها می شوند. رشد دندان های دائم با رسیدن فرد به سن ۲۱ سالگی کامل می شود. در حقیقت افرادی که بیش از ۲۰ دندان شیری یا بیش از ۳۲ دندان دائم در دهان آنها رشد می کند، به مشکل رشد دندان اضافه دچار شده و نیازمند درمان می باشند.

دندان های اضافی می توانند در همه نقاط قوس فک بالا و پایین ظاهر شوند، اما در اکثر مواقع دندان های اضافی از دندان های دائم تشکیل می شوند که در جلوی دهان و در قوس بالای دندان ها رشد می کنند. پس از ناحیه جلوی فک بالا، محل رشد چهار دندان آسیاب بر روی فک پایین رایج ترین محل رشد دندان های اضافی می باشد. این دندان ها معمولاً به عنوان دندان های عقل اضافی یا نهفته در دهان رشد می کنند.

بطور معمول بین ۱ تا ۴ درصد انسان ها به مشکل رشد دندان های اضافی دچار می شوند و نسبت این مشکل در مردان دو برابر زنان می باشد. در اکثر مواقع این مشکل به رشد یک دندان اضافی در دهان محدود می شود، اما گاهی اوقات ردیف های متعدد دندان نیز ممکن است در دهان فرد مشاهده شوند.
در صورتی که به مشکل دندان های اضافی دچار هستید، نگران نباشید! این مشکل یک مسئله کاملاً عادی در بین انسان ها است. به منظور حل این مشکل شما می توانید به کلینیک ارتودنسی ایده آل مراجعه کرده و از روش های درمان مناسب برای حذف دندان های اضافی در دهان و مرتب کردن صحیح دندان های خود بهره مند شوید.

 

دلایل رشد دندان های اضافی در دهان

محققان تا کنون نتوانسته اند دلیل مشخص برای رشد دندان اضافه در دهان پیدا کنند. با این وجود در بسیاری از مواقع به نظر می رسد مسائل ژنتیک می تواند از دلایل اصلی ایجاد این مشکل برای افراد باشد.

این مشکل همچنین می تواند در نتیجه نقص مادرزادی در دهان همچون مسائل مربوط به شکاف لب و کام ایجاد شود. علاوه بر این، رشد دندان های اضافی در دهان می تواند در نتیجه ابتلا به بیماری های خاص همچون سندروم اهلر- دانلوس و سندروم گاردنر نیز در افراد مشاهده شود.

اغلب فرد بیمار متوجه رشد دندان های اضافی در دهان خود قبل از رشد کامل دندان های شیری نمی شود. به این ترتیب دندان های اضافی در طول مراحل اولیه رشد دندان ها تشکیل می شوند. در این مرحله از محل رویش دندان دو دندان خارج می شود که در حقیقت یکی از آنها اضافی و غیر ضروری می باشد.

مشکلات ناشی از دندان های اضافی

اولین مشکل رشد دندان های اضافی جلوگیری از رشد عادی دندان های دائمی یا حتی ادغام شدن این دندان ها با دندان های دائمی است. در این شرایط، دندان ها مستعد از هم پاشیدگی می شوند، زیرا دندان های اضافی می توانند ظاهر و محل غیر عادی داشته باشند و به این ترتیب به دندان های دائم در دهان فشار غیر عادی وارد کنند.

دومین مشکل رشد دندان های اضافی اینست که این شرایط باعث تجمع دندان ها در دهان و ایجاد مشکلات مختلف در هنگام غذا خوردن می شود. گاهی اوقات این شرایط حتی می تواند باعث رشد کیست در دهان شود که در صورت درمان نشدن کیست به تومور تبدیل خواهد شد.

شناسایی، ارزیابی و درمان سریع و فوری رشد دندان های اضافی در دهان از اهمیت خاص برخوردار است، زیرا این دندان ها باعث ایجاد مشکلات عملکردی و ظاهری برای فرد بیمار می شوند. دندان های اضافی معمولاً نیازمند درمان های خاص هستند که معمولاً برنامه درمانی در این حالت از کشیدن دندان های اضافی (در صورت امکان) تشکیل می شود. دندان های اضافی در دهان همچنین باعث ایجاد مانع برای رشد دندان های مجاور و ازدحام دندان ها در دهان می شوند و به همین خاطر درمان این شرایط اغلب نیازمند درمان های ارتودنسی می باشد. توجه داشته باشید در صورتی که این مشکل به موقع درمان نشود، امکان تشکیل کیست یا تومور در دهان فرد بیمار وجود خواهد داشت.

درمان رشد دندان های اضافی در دهان

رشد دندان های اضافی در دهان قابل پیشگیری نیست و کشیدن این دندان ها روش درمان اصلی برای این مشکل می باشد. به هر حال، هنگام درمان لازم است قرارگیری دندان های اضافی در کنار دندان های مجاور آنها مورد توجه دقیق قرار گیرد. در صورتی که روش های درمان انتخاب شده باعث ایجاد مشکلات خاص برای دندان های مجاور شود، بهتر است دندان های اضافی در دهان بیمار کشیده نشوند.

در صورتی که وجود دندان های اضافی در دهان فرد باعث ایجاد مشکلات خاص برای وی نشود، بهتر است به منظور اجتناب از عوارض جانبی و پیچیدگی های خاص مربوط به کشیدن دندان های اضافی، این دندان ها به حال خود رها شوند. برخی از این عوارض جانبی می تواند شامل آسیب دیدگی رگ های خونی و اعصاب، رشد دندان در محل غیر طبیعی، خشکی مفصل، شکستن برآمدگی استخوان آرواره، و یکی شدن سینوس آرواره و فضای شکاف آرواره باشد.
کشیدن دندان های اضافی

درمان کامل مشکل دندان های اضافی شامل کشیدن دندان یا دندان های اضافی توسط دندان پزشک در سریع ترین زمان ممکن است. در این شرایط ممکن است نیاز به جراحی دهان با توجه به موقعیت دندان های اضافی وجود داشته باشد. کشیدن دندان های اضافی را می توان با توجه به میزان شدت مشکل تحت بی حسی موضعی یا بی هوشی عمومی بر روی بیمار انجام داد.
پیشگیری از رشد دندان های اضافی در دهان

به منظور پیشگیری از ایجاد مشکلات احتمالی آتی لازم است وضعیت دندان های کودک توسط یک پزشک متخصص ارتودنسی در سن هفت سالگی مورد بررسی قرار گیرد. در این بررسی پزشک می تواند وضعیت رشد دندان های اضافی در دهان کودک را بررسی کرده و مشکلات احتمالی را قبل از ایجاد آسیب جدی در هنگام رشد دندان های دائمی به موقع درمان کند. در صورت مواجه شدن با این مشکل لازم است بلافاصله با دندان پزشک جهت اطلاع از شدت مشکل و استفاده از بهترین روش های درمان ملاقات کنید.

لازم به ذکر است بسیاری از موسسات بیمه هزینه های درمان مشکل رشد بیش از حد دندان ها در دهان را به دلیل قابل پیشگیری بودن آن تحت پوشش قرار می دهند. به همین خاطر قبل از استفاده از خدمات درمانی در این حوزه با موسسات بیمه خود مشورت نمایید.