آیا می‌دانید سه‌چهارم کودکان دارای دچار مشکل ازدحام دندان‌ها در دهان و رشد نامناسب فک هستند. این مشکل را می‌توان در سنین پایین و از سن ۵ سالگی در افراد مشاهده کرد. به این ترتیب رشد دندان‌ها در حالت نامناسب و کج شدن آنها برای بسیاری از افراد شناخته‌شده است و اغلب این شرایط باعث ایجاد ظاهر نامناسب برای فرد می‌شود.

متخصصان ما در کلینیک تخصصی ارتودنسی و دندان پزشکی ایده آل می‌توانند وجود مشکلاتی همچون کج بودن دندان‌ها و قرارگیری نامناسب آنها بر روی یکدیگر را از طریق معاینه وضعیت دهان، دندان‌ها، فک و ظاهر صورت فرد تشخیص دهند. به این ترتیب متخصصان ما با علائم این مشکل آشنا بوده و بر اساس شرایط، در صورت نیاز شما را به یکی از متخصصان ارتودنسی این کلینیک معرفی می‌نمایند.

جهت دریافت مشاوره برای انتخاب روش درمانی مناسب به منظور ایجاد دندان‌های مرتب و سالم و نیز رفع مشکل کجی دندان از طریق شماره تلفن‌های ۰۲۱۶۶۳۸۱۱۹۵ و ۰۲۱۷۷۷۳۱۰۰۷ با مشاورین ما تماس گرفته و با اطلاع از ساعات کاری پزشکان، هماهنگی لازم را برای رزرو نوبت انجام دهید.

دلایل کج شدن دندان

تحقیقات اخیر در ارتباط با کج شدن دندان‌ها نشان می‌دهند رشد نامناسب فک و سایر مشکلات ارتودنسی در بسیاری از مواقع در نتیجه رشد دندان‌های بزرگ بر روی فک کوچک یا فاکتورهای وراثتی ایجاد نمی‌شوند. در حقیقت دلایل زیر می‌تواند باعث ایجاد مشکلات مربوط به کجی دندان ها، هم‌پوشانی، یا چرخش آنها شود:

دهان بعضی افراد در مقایسه با دندان‌های آنها بسیار کوچک است و این شرایط باعث ازدحام دندان‌ها در دهان و رشد نامناسب آنها می‌شود.
گاهی اوقات کج شدن دندان‌های دارای ریشه‌های ارثی و مادرزادی مشابه رنگ چشم‌ها یا اندازه دست‌ها است.
وارد شدن فشار بیش از حد به دندان‌ها و لثه‌ها
تغییر وضعیت استخوان فک در نتیجه آسیب دیدگی
ایجاد تومور در ناحیه دهان یا فک
تنفس از طریق دهان
مشکلات مربوط به سلامت دهان در کودکان همچون مکیدن انگشت، استفاده از پستانک در سنین بالای سه سال، فشار دادن نوک زبان به دندان‌ها، یا استفاده طولانی‌مدت از شیشه
عوامل دیگر تاثیرگذار بر کج شدن دندان‌ها می‌توانند شامل از دست دادن زودتر از موعد دندان‌های شیری یا از بین رفتن دندان‌های دائمی، ترمیم نشدن دندان‌ها به نحو مناسب (برای مثال با استفاده از پر کردگی یا روکش)، و نیز ابتلا به بیماری‌های لثه باشد.

چه مشکلاتی می‌تواند در نتیجه کج شدن دندان و عدم قرارگیری مناسب آنها بر روی یکدیگر برای فرد ایجاد شود؟

دندان‌های کج و قرارگیری نامناسب دندان‌ها بر روی یکدیگر می‌تواند مشکلات احتمالی زیر را برای فرد به همراه داشته باشد:

ایجاد مشکل در فرآیند جویدن صحیح غذا
دشوار شدن فرآیند تمیز کردن دندان‌ها و حفظ سلامت آنها که باعث افزایش احتمال ایجاد پوسیدگی، کرم‌خوردگی، و نیز ابتلا به بیماری‌های لثه می‌شود.
وارد شدن فشار زیاد به دندان‌ها، فک، و عضلات ناحیه صورت که ریسک ترک‌خوردگی و شکستن دندان‌ها را افزایش می‌دهد.
ایجاد احساس بد در افراد نسبت به وضعیت ظاهری و از بین بردن اعتماد به نفس فرد

چگونه می‌توان از کج بودن دندان‌ها یا قرارگیری نامناسب آنها بر روی یکدیگر آگاه شد؟

با وجودی که با بررسی وضعیت دندان‌ها در آینه خود فرد می‌تواند ایجاد مشکل کج شدن دندان‌ها را تشخیص دهد، دندان پزشک می‌تواند نیاز فرد به استفاده از روش‌های مناسب برای درمان مشکل را مشخص کند. به این منظور دندان پزشک موارد زیر را بررسی می‌کند:

قرارگیری نامناسب دندان‌ها در کنار یکدیگر
ظاهر غیر عادی صورت فرد
مشکل یا ناراحتی در هنگام جویدن یا گاز گرفتن
مشکلات گفتاری شامل نوک زبانی صحبت کردن

به این ترتیب پس از تشخیص مشکل، دندان پزشک معمولاً بیمار را به یک متخصص ارتودنسی معرفی می‌کند. متخصص ارتودنسی فردی است که دارای تخصص در حوزه تشخیص و درمان دندان‌های کج و نامرتبی دندان‌ها و نیز موقعیت نامناسب فک می‌باشد.
چه آزمایش‌هایی توسط متخصص ارتودنسی انجام می‌شود؟

متخصص ارتودنسی از عکس‌برداری رادیولوژی، تصاویر صورت، و نیز قالب تهیه شده از دندان‌ها برای تعیین نوع درمان مورد نیاز برای بیمار استفاده می‌کند. در واقع عکس رادیولوژی می‌تواند اطلاعات مورد نیاز درباره موقعیت دندان‌ها و ریشه‌های آنها را در اختیار پزشک قرار داده و وجود دندان‌های اضافی در داخل لثه‌ها را مشخص کند. علاوه بر این برای بررسی رابطه بین دندان‌ها و فک و نیز فک و جمجمه از یک تصویر رادیولوژی مخصوص به نام پاناروما می‌توان استفاده کرد. به این ترتیب متخصص ارتودنسی ممکن است از صورت شما عکس‌های منظم تهیه کند تا بررسی رابطه بین دندان‌ها، فک، و سر در آینده امکان پذیر شود. در نهایت، قالب‌های لازم از دندان‌های فرد تهیه می‌شود. به این منظور از بیمار خواسته می‌شود یک ماده نرم را با دندان‌های خود فشار دهد تا در ادامه از این قالب برای تهیه یک الگوی دقیق از وضعیت دندان‌ها استفاده گردد.
چگونه می‌توان مشکل دندان‌های کج و نامرتب را درمان کرد؟

هنگامی که تشخیص لازم در این رابطه انجام شد، متخصص ارتودنسی درباره بهترین روش درمان برای رفع کجی دندان یا نامرتبی آنها تصمیم گیری می‌کند. گاهی اوقات برای بعضی افراد، استفاده از پلاک‌های متحرک (برای تثبیت موقعیت جدید دندان‌ها) همه چیزی است که برای اصلاح مشکل لازم است. در صورتی که بیمار دچار مشکل ازدحام یا تراکم دندان‌ها در دهان باشد، احتمالاً لازم است یک یا چند دندان بیمار کشیده شود. به هر حال برای اکثر افراد، فرآیند درمان با استفاده از بریس‌های ارتودنسی همراه است. در موارد نادر هنگامی که مشکل شدید باشد (برای مثال در موارد پیش دندانی یا آندربایت (underbite) شدید)، احتمالاً لازم است برای بیمار از عمل جراحی استفاده شود.

علاوه بر روش‌های درمان فوق همواره ممکن است برای بیمار از روش‌های درمان زیبایی زیر در موارد دندان کج و نامرتبی آن ها استفاده شود:

روکش ونیر دندان: یک پوسته نازک و مات است که ناحیه جلو و پهلوی دندان‌ها را می‌پوشاند. این روکش باعث می‌شود ظاهر یکنواخت برای دندان‌های کج در دهان ایجاد گردد.برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ونیر دندان بر روی لینک کلیک نمایید.

روکش دندان: از این روش می‌توان به عنوان یک درمان ترمیمی برای رفع مشکل دندان‌های کج و پوشاندن کامل دندان‌ها استفاده کرد. امروزه از این روش برای ایجاد ظاهر کاملاً طبیعی برای دندان‌های فرد استفاده می‌شود. علاوه بر این امکان استفاده از روکش دندان برای پر کردن فضای بین دندان‌ها نیز وجود دارد.

کامپوزیت دندان: در این حالت از رزین کامپوزیت برای پوشاندن سطح خارجی دندان‌های کج استفاده می‌شود. این روکش بطور مستقیم بر روی دندان قرار گرفته و به این ترتیب کامپوزیت دندان یک روش درمانی سریع و مقرون‌به‌صرفه در مقایسه با سایر روش‌های درمان موجود می‌باشد. به هر حال توجه داشته باشید نتایج درمان با این روش دائمی نیست و همواره ممکن است نیاز به تکرار درمان در آینده وجود داشته باشد.

متخصصان ما در کلینیک تخصصی ارتودنسی ایده آل مفتخر هستند که اعلام نمایند در این کلینیک امکان صاف کردن دندان‌های بیمار بدون نیاز به استفاده از بریس‌های ارتودنسی وجود دارد. به این ترتیب در این کلینیک از ونیر، روکش و کامپوزیت به عنوان روش‌های درمان جایگزین برای بریس‌های ارتودنسی استفاده می‌شود. در واقع این روش‌ها به ما امکان می‌دهند راهکارهای جایگزین مناسب برای صاف کردن دندان‌هایی در اختیار داشته باشیم که دچار مشکل کجی و نامرتبی (حتی در موارد شدید) هستند. با استفاده از این روش‌ها امکان درمان بیمار در یک دوره زمانی کوتاه فراهم شده و نیازی به ناراحتی‌های معمول در هنگام استفاده از بریس‌های ارتودنسی نیست.

پیشگیری از رشد کج دندان‌ها

مکیدن طولانی‌مدت انگشت یا استفاده از پستانک در سنین بالای سه سال می‌تواند باعث ایجاد مشکل کج شدن دندان‌ها یا سایر مشکلات مربوط به نامرتبی دندان‌ها در دهان شود. به این ترتیب مراجعه والدین به مطب دندان پزشک در زمان مناسب برای بررسی وضعیت دندان‌های کودک می‌تواند به توقف این عادت‌ها قبل از تاثیرگذاری آنها بر رشد دندان‌ها کمک کند. علاوه بر این، معاینه به موقع دندان‌های کودک توسط دندان پزشک متخصص در این حوزه می‌تواند به رشد مناسب دندان‌های دائمی و پیشگیری از کج شدن احتمالی آنها کمک موثر نماید.

دندان پزشک متخصص در حوزه کودکان می‌تواند مشکلات مربوط به ازدحام یا کج شدن دندان‌ها را بررسی کرده و برای رشد مناسب دندان‌ها در دهان کودک اقدامات لازم را انجام دهد. انجام این کار نه تنها می‌تواند بهبود در ظاهر لبخند کودک را به همراه داشته باشد، بلکه همچنین می‌تواند از لزوم استفاده از خدمات درمانی پیشرفته‌تر در آینده جلوگیری کند. بنابراین بطور خلاصه می‌بایست بیان کرد بهترین پیشگیری برای این مشکل می‌تواند ملاقات به موقع و منظم با متخصص دندان پزشکی کودکان باشد.