کجی دندان متاسفانه مشکل سه‌ چهارم کودکان است ، این مشکل در سنین پایین و از سن ۵ سالگی قابل مشاهده است.

متخصصان ما در کلینیک تخصصی ارتودنسی و دندان پزشکی ایده آل می‌توانند وجود مشکلاتی همچون کج بودن دندان‌ها و قرارگیری نامناسب آنها بر روی یکدیگر را از طریق معاینه وضعیت دهان، دندان‌ها، فک و ظاهر صورت فرد تشخیص دهند. به این ترتیب متخصصان ما با علائم این مشکل آشنا بوده و بر اساس شرایط، در صورت نیاز شما را به یکی از متخصصان ارتودنسی این کلینیک معرفی می‌نمایند.

جهت دریافت مشاوره برای انتخاب روش درمانی مناسب به منظور ایجاد دندان‌های مرتب و سالم و نیز رفع مشکل کجی دندان از طریق شماره تلفن‌های ۰۲۱۶۶۳۸۱۱۹۵ و ۰۲۱۷۷۷۳۱۰۰۷ با مشاورین ما تماس گرفته و با اطلاع از ساعات کاری پزشکان، هماهنگی لازم را برای رزرو نوبت انجام دهید.

دلایل کج شدن دندان

ازدحام دندان‌ها در دهان و رشد نامناسب آنها

ریشه‌های ارثی و مادرزادی

وارد شدن فشار بیش از حد به دندان‌ها و لثه‌ها

تغییر وضعیت استخوان فک در نتیجه آسیب دیدگی

ایجاد تومور در ناحیه دهان یا فک

تنفس از طریق دهان

مکیدن انگشت و استفاده از پستانک در سنین بالای سه سال

فشار دادن نوک زبان به دندان‌ها

استفاده طولانی‌ مدت از شیشه شیر

مشکلات کجی دندان

ایجاد مشکل در فرآیند جویدن صحیح غذا

دشوار شدن فرآیند تمیز کردن دندان‌ها و حفظ سلامت آنها

وارد شدن فشار زیاد به دندان‌ها، فک، و عضلات ناحیه صورت

ایجاد احساس بد در افراد نسبت به وضعیت ظاهری و از بین بردن اعتماد به نفس فرد

درمان کجی دندان

هنگامی که تشخیص لازم در این رابطه انجام شد، متخصص ارتودنسی درباره بهترین روش درمان کجی دندان یا نامرتبی آنها تصمیم گیری می‌کند. گاهی اوقات برای بعضی افراد، استفاده از پلاک‌های متحرک (برای تثبیت موقعیت جدید دندان‌ها) همه چیزی است که برای اصلاح مشکل لازم است. در صورتی که بیمار دچار مشکل ازدحام یا تراکم دندان‌ها در دهان باشد، احتمالاً لازم است یک یا چند دندان بیمار کشیده شود. به هر حال برای اکثر افراد، فرآیند درمان با استفاده از بریس‌های ارتودنسی همراه است. در موارد نادر هنگامی که مشکل شدید باشد (برای مثال در موارد پیش دندانی یا آندربایت (underbite) شدید)، احتمالاً لازم است برای بیمار از عمل جراحی استفاده شود.

متخصصان ما در کلینیک تخصصی ارتودنسی ایده آل مفتخر هستند که اعلام نمایند در این کلینیک امکان صاف کردن دندان‌های بیمار بدون نیاز به استفاده از بریس‌های ارتودنسی وجود دارد. به این ترتیب در این کلینیک از ونیر، روکش و کامپوزیت به عنوان روش‌های درمان جایگزین برای بریس‌های ارتودنسی استفاده می‌شود. در واقع این روش‌ها به ما امکان می‌دهند راهکارهای جایگزین مناسب برای صاف کردن دندان‌هایی در اختیار داشته باشیم که دچار مشکل کجی و نامرتبی (حتی در موارد شدید) هستند. با استفاده از این روش‌ها امکان درمان بیمار در یک دوره زمانی کوتاه فراهم شده و نیازی به ناراحتی‌های معمول در هنگام استفاده از بریس‌های ارتودنسی نیست.

پیشگیری از رشد کج دندان‌ها

مکیدن طولانی‌مدت انگشت یا استفاده از پستانک در سنین بالای سه سال می‌تواند باعث ایجاد مشکل کج شدن دندان‌ها یا سایر مشکلات مربوط به نامرتبی دندان‌ها در دهان شود. به این ترتیب مراجعه والدین به مطب دندان پزشک در زمان مناسب برای بررسی وضعیت دندان‌های کودک می‌تواند به توقف این عادت‌ها قبل از تاثیرگذاری آنها بر رشد دندان‌ها کمک کند. علاوه بر این، معاینه به موقع دندان‌های کودک توسط دندان پزشک متخصص در این حوزه می‌تواند به رشد مناسب دندان‌های دائمی و پیشگیری از کج شدن احتمالی آنها کمک موثر نماید.

دندان پزشک متخصص در حوزه کودکان می‌تواند مشکلات مربوط به ازدحام یا کج شدن دندان‌ها را بررسی کرده و برای رشد مناسب دندان‌ها در دهان کودک اقدامات لازم را انجام دهد. انجام این کار نه تنها می‌تواند بهبود در ظاهر لبخند کودک را به همراه داشته باشد، بلکه همچنین می‌تواند از لزوم استفاده از خدمات درمانی پیشرفته‌تر در آینده جلوگیری کند. بنابراین بطور خلاصه می‌بایست بیان کرد بهترین پیشگیری برای این مشکل می‌تواند ملاقات به موقع و منظم با متخصص دندان پزشکی کودکان باشد.