با افزایش سن، دندان‌ها نیز پیر می‌شوند. حتی با وجود اینکه دندان‌های دائمی باید در سراسر زندگی دوام داشته باشند، اما همیشه این اتفاق رخ نمی‌دهد. پوسیدگی، ضربه به دندان یا سایر مشکلات دندانی می‌توانند بدین معنی باشند که عصب‌کشی انجام داده‌اید یا دندان‌هایتان کشیده شده‌اند. این مشکلات برای بزرگسالان شایع هستند و معمولاً نیاز به روکش یا بریج دارند. اما در صورتی که قصد ردیف کردن دندان‌های خود را داشته باشید، این به چه معنی است؟ آیا همچنان می‌توان از سیم‌کشی یا سایر تجهیزات ارتودنسی استفاه کرد؟ بله این امکان وجود دارد. نباید اجازه دهید که نگرانی‌هایتان در مورد دندان‌های دائمی مانع بهره‌مندی شما از خدمات ارتودنسی که می‌توانند لبخندتان را اصلاح کنند، گردند.

اگر در شش ماه گذشته از روکش یا بریج دندان استفاده کرده باشید باید متخصص ارتودنسی خود را در جریان بگذارید. به این ترتیب در صورتی که مشکلی در حین معاینات تشخیص داده شود، می‌توان پیش از سیم‌کشی دندان‌ها، آنها را برطرف کرد، هر چند هر فردی دارای مشکلات دندانی مختلفی است. در مورد روکش‌ها و بریج‌های دندان‌های خود با متخصصین ما در کلینیک دندانپزشکی ایده‌آل صحبت کنید تا نوع درمان مناسب از جمله ارتودنسی معمول یا ارتودنسی نامرئی را برای شما تعیین کنند. برای دریافت اطلاعات بیشتر با یکی از متخصصین ارتودنسی ما صحبت کنید. از طریق شماره ۶۶۳۸۱۱۹۵-۰۲۱ و ۹-۷۷۷۳۱۰۰۷-۰۲۱ با تماس حاصل نمایید و یک وقت مشاوره رزرو نمایید.

آیا در صورت وجود روکش یا بریج می‌توان تحت درمان ارتودنسی قرار گرفت؟

پاسخ این سوال مثبت است. همه روزه بزرگسالان بیشتری از سیم‌کشی جهت دندان‌های خود استفاده می‌کنند و با افزایش سن اغلب نیاز به ترمیم‌های دندانی بیشتری مانند روکش یا بریج خواهد بود. متخصصین ارتودنسی ما افراد بسیاری را که دارای دندان‌های پر کرده، روکش، بریج و حتی ایمپلنت هستند، تحت درمان ارتودنسی قرار داده‌اند. این بدین معنی است که آنها دارای تجربه و دانش کافی جهت کنار آمدن با این شرایط بوده و وجود ترمیم‌های دندان گاهی اوقات می‌تواند این کار را اندکی دشوارتر کند.

مشکل اصلی که بوجود می‌آید این است که چسباندن بریس‌های ثابت به این مواد ترمیمی نسبت به حالتی که به دندان طبیعی متصل می‌شوند، دشوارتر است. این می‌تواند بدین معنی باشد که ارتودنسی متحرک (مانند بریس‌های شفاف نامرئی) نسبت به بریس‌های ثابت گزینه‌ی بهتری هستند، یا ممکن است نیاز به روش‌های دیگری جهت متصل کردن بریس‌ها به روکش‌ها باشد برای مثال باند‌های ارتودنسی.

در صورت وجود بریج یا ایمپلنت، مشکل این است که حرکت دندان‌ها محدود می‌باشد. جابه‌جایی ایمپلنت‌ها با درمان ارتودنسی ممکن نمی‌باشد و حرکت دندان‌ها در صورت وجود بریج باید حداقل باشد تا از آسیب به خود بریج جلوگیری شود. این به معنی عدم دستیابی به بهترین نتایج و یا نیاز به جایگزینی بریج در انتهای درمان است.

اصولا در یک حالت آرمانی دندانهای هر فرد تا پایان عمر او باید به او خدمت کند، اما متاسفانه عواملی از قبیل پوسیدگی ، شکستن دندان، بیماریهای لثه و ….باعث میشود ما دندانهای سالم اولیه خود را از دست بدهیم.
در مورد روکش (پروتز ثابت دندانی ) هم وضع بر همین منوال است. قاعدتا اگر بعد از گذاشتن انواع روکش دندان شما بهداشت دهانی خوبی داشته باشید ، در عین حال مراجعه منظم به دندانپزشکتان جهت بررسی شرایط روکش را در برنامه خود قرار دهید، مسلما عمر روکش دندان شما بیشتر میشود . و در صورت نیاز( موارد ذکر شده در بالا جهت تعویض روکش )، دندانپزشک به شما توصیه میکند که روکش دندان خود را عوض کنید.
در صورت وجود روکش چگونه می‌توان دندان‌ها را ردیف کرد؟

در دندانی که عصب‌کشی شده باشد، مقداری از مینای دندان تخلیه شده و سپس با یک ماده‌ی بسیار بادوام پر می‌گردد تا ساختار دندان اصلاح شود. سپس روکش بر روی دندان قرار می‌گیرد تا از آن محافظت کند. در طول دوره‌ی مراقبت، متخصص ارتودنسی با دقت دندان را در حین حرکت به طرف موقعیت مناسب تحت نظر می‌گیرد تا مطمئن شود که ساختار دندان ثابت بماند.

دندانی که روی آن روکش قرار گرفته تحت فشار ملایم ناشی از بریس‌ها حرکت می‌کند، زیرا ریشه‌ی دندان همچنان در جای خود وجود دارد. مانند دندانی که پر شده است، دندان دارای روکش را نیز می‌توان بدون آسیب رساندن به آن به طرف یک موقعیت خاصل حرکت داد.

بریج‌ها نیز یک نوع ترمیم دندانی دیگر هستند که هنگامی که یک یا چند دندان افتاده‌اند با استفاده از آنها می‌توان از باقی ماندن سایر دندان‌ها در جای خود مطمئن شد. این بریج‌ها با هم حرکت می‌کنند بنابراین لازم است که متخصص ارتودنسی دارای تجربه کافی جهت سیم‌کشی دندان‌ها با وجود بریس‌ها باشد.
آیا سیم‌کشی دندان‌ها بر روکش یا بریج تاثیر می‌گذارد؟

این امکان وجود دارد که روکش‌ها و بریج‌ها در طول درمان ارتودنسی آسیب ببینند. معمولاً این آسیب فقط از لحاظ زیبایی است و نیازی به اقدامی برای این مشکل نیست، بخصوص در صورتی که دندان ترمیم شده در انتهای دهان باشد. اگر روکش در جلوی دهان وجود داشته باشد، ممکن است نیاز باشد که پس از اتمام درمان ارتودنسی، تعویض شوند. در موارد بسیار نادر احتمال آسیب شدیدتر یا جابه‌جایی روکش وجود دارد. ما پیش از شروع درمان ارتودنسی همیشه برای اطمینان از استحکام ترمیم‌ها از تصاویر رادیولوژی استفاده می‌کنیم و در صورت لزوم با دندانپزشکتان مشورت خواهیم کرد.
آیا پیش از شروع درمان ارتودنسی باید روکش را تعویض کرد؟

بطور کلی نیازی به این کار نمی‌باشد. اگر به فکر تعویض روکش‌ها هستید تا ظاهر آنها بهبود پیدا کند معمولاً بهتر است که تا اتمام درمان ارتودنسی منتظر بمانید. این بدین دلیل است که گاهی اوقات روکش‌ها در اثر سیم‌کشی دندان‌ها آسیب می‌بینند. هرچند در صورتی که روکش لق باشد و باعث درد یا مشکلاتی شود، ممکن است نیاز به جایگزین کردن فوری آن باشد. در این شرایط، دندانپزشک اغلب می‌تواند یک روکش موقت را در طول دوره‌ی درمان ارتودنسی بر روی دندان قرار دهد و در انتهای درمان یک روکش دائمی نصب کند.
درمان ارتودنسی نامرئی برای بزرگسالان دارای روکش دندان چگونه انجام می‌شود؟

یک گزینه دیگر استفاده از بریس‌های پلاستیکی شفاف مانند اینویزیلاین است که روشی متفاوت برای ردیف کردن دندان‌ها بدون استفاده از ارتودنسی فلزی می‌باشند. ارتودنسی نامرئی متحرک و تقریباً نامحسوس بوده و استفاده از آن ساده است. از این نوع ارتودنسی می‌توان در صورت وجود روکش یا بریج نیز استفاده کرد.