ما، در گروه دندانپزشکی و ارتودنسی ایده‌آل به بهبود بهداشت دهان و زیبایی دندان‌های تمامی بیمارانمان از طریق همکاری توأم با اعتماد و احترام متقابل معتقدیم. ما می‌دانیم که مراقبت از دندان‌ها و داشتن ظاهری سالم یک فرایند دوطرفه است، رابطه‌ای بین شما و تمامی تیم ارائه دهنده مراقبت‌های دندان.

ما همیشه شما را در فرایند تصمیم‌گیری برای مراقبت از دندان‌هایتان مشارکت می‌دهیم.
ما قدر اعتماد شما را می‌دانیم.
ما برای برآورده کردن انتظاراتتان دانش و تجربه‌مان را با هم به اشتراک می‌گذاریم.
ما به عنوان یک تیم، دارای دیدگاه‌ها و ارزش‌های یکسانی هستیم.
ما برای بازخوردهای شما ارزش قائل بوده و همیشه از آن‌ها برای بهبود خدمات مراجعین خود استفاده می‌کنیم.

از مزایای روکش دندان، پوشاندن یک دندان پر شده یا شکسته است. این روکش‌ها از طلا یا پورسلین یا ترکیبی از این دو ساخته شده و از آن‌ها برای افزایش عمر دندان‌های طبیعی خود شخص استفاده می‌شود.

روکش دندان یک ابزار ترمیمی مصنوعی است که پس از آماده‌سازی باقیمانده دندان روی آن قرار داده می‌شود تا این دندان علاوه بر قوی‌تر شدن، شکل و ظاهر طبیعی یک دندان را به خود بگیرد. ارتودنسی دندان روکش‌ دار به شرط سلامت دندان و پروتز منعی ندارد. البته اگر دندانی دارید که نیاز به روکش دارد بهتر است تا حد امکان با موافقت متخصص پروتز به بعد از ارتودنسی مؤکول گردد زیرا در خلال ارتودنسی دندانها جابجا می شوند. از اینرو خوب تر آن است که پروتز دندان در وضعیت نهایی قالبگیری و تهیه شود.

فهرست مطالب

۱ چرا به روکش دندان نیاز دارم؟
۲ مواد بکار رفته برای روکش دندان
۳ مراحل انجام روکش دندان
۴ درمان چه مدت طول می‌کشد؟
۵ آیا این روش دردناک است؟
۶ مراقبت از روکش دندان
۷ پست کراون چیست؟
۸ تفاوت پل و روکش دندان
۹ مشکلات روکش‌های دندان
۹.۱ خطوط خاکستری روی روکش‌های دندان‌ها
۱۰ هزینه روکش دندان

چرا به روکش دندان نیاز دارم؟

نصب روکش راه ایده‌آلی برای ترمیم دندان‌هایی است که شکسته‌اند یا پوسیدگی آن‌ها را ضعیف کرده یا قسمت بزرگی از آن‌ها پر شده است. روکش دندان به دلایل مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد، از جمله:

بهبود ظاهر لبخند
محافظت از یک دندان شکسته
محافظت از دندانی که قسمت بزرگی از آن پر شده است.
بهبود ظاهر دندان برای مواردی که قسمت پر شده دندان بدرنگ می‌شود .
معمولاً برای محافظت و استحکام بخشیدن به باقیمانده دندان‌هایی که ریشه آن‌ها ترمیم شده است به روکش نیاز است.

مواد بکار رفته برای روکش دندان

روکش‌ها از چند جنس ساخته می‌شوند:

پورسلین متصل به فلزات قیمتی: اکثر روکش‌ها از این جنس هستند. در اینجا پایه‌ای از یک فلز قیمتی ساخته شده و سپس پورسلین به صورت لایه لایه روی آن قرار داده می‌شود.

پورسلین: این روکش‌ها تماماً از پورسلین ساخته شده و به اندازه روکش‌های ترکیبی قوی نیستند. البته آن‌ها ظاهری بسیار طبیعی داشته و عمدتاً برای دندان‌های جلویی استفاده می‌شوند.

تماماً سرامیکی: این تکنیک مدرن، گزینه‌ای بدون نیاز به فلز است که استحکام یک روکش ترکیبی و ظاهر یک روکش پورسلین را دارد. بنابراین این گزینه برای هر دندانی مناسب است.

روکش‌های آلیاژ طلا: طلا یکی از قدیمی‌ترین مواد پر کننده دندان است. امروزه برای افزایش استحکام طلا، از آن به همراه آلیا‌ژهای فلزات دیگر استفاده می‌شود که این امر مقاومت به سایش و فرسایش آن را افزایش می‌دهد. این روکش‌ها به رنگ نقره‌ای یا طلایی هستند.

روکش‌های بدون فلز، خصوصاً با ظهور موادی مانند زیرکونیم که از آن به طور گسترده‌ای در جراحی‌های عمومی و تعویض مفاصل ران استفاده می‌شود، به گزینه پرطرفداری تبدیل شده است. اغلب روکش زیرکونیا گرانتر از روکش‌های ترکیبی تمام شده و برخی تحقیقات نیز نشان داده‌اند که آن‌ها به اندازه روکش‌های ترکیب استحکام ندارند.

روکش‌های عاری از فلز: به خاطر ظاهر طبیعی و شفافیت آن‌ها که دلیل شباهت این روکش‌ها به دندان‌های طبیعی است، بهتر است برای دندان‌های جلویی استفاده شوند.

۲۴
مراحل انجام روکش دندان

در اولین جلسه، دندانپزشک دندان را آماده کرده و یک روکش موقت روی آن قرار می‌دهد که تا جلسه بعد از دندان محافظت می‌کند.

دندانپزشک دندان را متناسب با روکش آماده می‌کند. برای این کار یک لایه از سطح بیرونی دندان برداشته شده و هسته داخلی محکم آن باقی می‌ماند. مقدار دندان برداشته شده با ضخامت روکش برابر است.

دندانپزشک، بعد از شکل دادن به دندان، یک قالب از دندانِ آماده شده، یکی از فک مخالف و گاهی نیز یک قالب برای نشان دادن شکل کلی بایت (شکل قرار گرفتن دندان‌ها روی یکدیگر) تهیه می‌کند.

قالب به همراه اطلاعات مورد نیاز مربوط به دندان، نزد یک تکنسین دندانپزشکی فرستاده می‌شود.

یک روکش موقت ساخته می‌شود تا در مدتی که بیمار منتظر ساخته شدن روکش اصلی است بتواند از دندان خود استفاده کند. ممکن است این روکش بیشتر به چشم بیاید، اما چون موقتی است چندان اهمیتی ندارد.

گروه دندانپزشکی و ارتودنسی ایده‌آل یک روکش مخصوص دندانتان می‌سازد که در جلسه دوم نصب می‌شود و اگر از روکش و ظاهر آن راضی بودید، دندانپزشک آن را با سیمان در جایش محکم می‌کند.
درمان چه مدت طول می‌کشد؟

در اینجا به دو جلسه درمان نیاز است. در جلسه اول تیم دندانپزشکی، دندان را آماده کرده، قالب‌های را تهیه کرده، رنگ دندان را مشخص کرده و یک روکش موقت نصب می‌کنند. در جلسه دوم روکش ثابت نصب می‌شود. معمولاً بین دو جلسه یک هفته فاصله وجود دارد.
آیا این روش دردناک است؟

خیر. به بیمار داروی بی‌حسی موضعی تزریق شده و حسی که آماده‌سازی دارد درست مانند حس پر کردن یک دندان است. اگر دندان عصب نداشته باشد دندان پست کراون می‌شود که در این صورت به بی‌حسی موضعی نیاز نخواهد بود.
مراقبت از روکش دندان

این مورد تا حد زیادی به این بستگی دارد که چقدر به دندان‌هایتان رسیدگی می‌کنید. روکش‌های دندان به اندازه دندان‌های طبیعی نیاز به مراقبت و توجه دارند و معمولاً یک روکش دندان باکیفیت ۱۰ تا ۱۵ سال دوام دارد.

باید روکش نیز به اندازه دندان‌های واقعی تمیز شود. خود روکش نمی‌پوسد، اما محل اتصال آن به دندان می‌تواند دچار پوسیدگی شود. با استفاده از یک خمیردندان حاوی فلوراید دندان‌ها را روزی دو بار مسواک بزنید. بین دندان‌ها را نیز با نخ دندان تمیز کنید.
پست کراون چیست؟

گاهی اوقات که دندان به شدت شکسته یا پوسیده از پست کراون استفاده می‌شود.

یک پست فلزی، که یک روکش سفارشی است، توسط یک تکنسین دندانپزشکی، متناسب با یک کانال ریشه آماده شده توسط یک دندانپزشک، شکل داده می‌شود. سپس پست در ریشه کانال قرار داده شده و در جای خود سیمان می‌شود تا تکیه‌گاهی باشد برای روکش جدید.

در مواردی که ریشه دندان پر شده است، لازم است که قبل از قرار گرفتن روکش یک پست در ریشه قرار داده شود. این پست به عنوان تکیه‌گاهی برای روکش عمل می‌کند و آن را در جای خود نگه می‌دارد. در این حالت، سطح دندان تا نزدیک لثه برداشته می‌شود.

۲۵
تفاوت پل و روکش دندان

اگر یک دندان ضعیف داشته یا یکی یا چند دندانتان افتاده باشد، به یک روکش یا یک پل نیاز خواهید داشت. روکش روی یک دندان شکسته یا ضعیف قرار داده می‌شود تا استحکام و شکل طبیعی دندان را به آن بازگرداند. اگر یک یا چند دندان افتاده باشد، برای جلوگیری از حرکت کردن دندان‌های مجاور، در بین آن‌ها یک پل نصب می‌شود؛ به علاوه، برای بازیابی ظاهر و عملکرد دندان‌ها، این پل به یک یا چند روکش متصل می‌شود.
مشکلات روکش‌های دندان

روکش‌های دندان می‌توانند از جنبه‌های زیر مشکل‌ساز شوند:

مشکلات زیبایی (ظاهر آن‌ها)
مشکلات عملکردی (عملکرد آن‌ها در ارتباط با فک و دندان‌های اطراف)
دوام (طول عمر آن‌ها)

تقریباً در تمام موارد، مشکلات عملکرد و زیبایی روکش‌های دندان در مرحله نصب اولیه قابل شناسایی هستند. بنابراین وقتی برای نصب یک روکش به دندانپزشکی می‌روید باید مطمئن شوید که روکش برای دندان‌های مجاور ایجاد ناراحتی نکرده و ظاهری متناسب با آن‌ها داشته باشد. اغلب وقتی روکش نصب شد امکان برداشتن آن وجود ندارد، که به همین دلیل نصب روکش موقت بهترین موقعیت است تا هر نظری که در مورد روکش دارید را صادقانه به دندانپزشکتان بگویید.

دوام روکش‌ها به دقت تولید اولیه آن‌ها و توانایی شما در نگهداری از آن‌ها بستگی دارد.

می‌بایست مرتباً دندان‌هایتان را مسواک زده و بین آن‌ها را نخ بکشید تا مطمئن شوید که محل اتصال دندان به روکش همیشه تمیز می‌ماند.
خطوط خاکستری روی روکش‌های دندان‌ها

۲۶

بسیاری از افراد، به خاطر خطوط خاکستری که اغلب روی روکش‌های دندان قابل مشاهده هستند از این روکش‌ها استفاده نمی‌کنند. این خطوط خاکستری به دو دلیل به وجود می‌آیند:

نمایان شدن لبه لایه فلزی زیرین، در مواردی که روکش از جنس پورسلین و فلز است
افتادن سایه روکش روی ناحیه لثه

هزینه روکش دندان

اگرچه هر نوع روکشی هزینه متفاوتی دارد، اما قیمت آن‌ها تفاوت قابل توجهی با یکدیگر ندارد. این به این معنی است که اگر دندانپزشکتان احساس می‌کند که نوع خاصی از روکش‌ها ظاهر، همسانی یا دوام بهتری نسبت به بقیه دارد، بهتر است بدون در نظر گرفتن تفاوت در هزینه به توصیه او عمل کنید، زیرا این تفاوت قیمت نسبتاً ناچیز خواهد بود.