دندانپزشکی اطفال

دندان‌های سالم برای سلامت عمومی کودک مهم می‌باشند. از زمان تولد فرزندتان، موارد زیادی را می‌توانید برای افزایش سلامت دندان‌ها انجام دهید. برای مثال، کمک به آنها برای مسواک زدن دندان‌هایشان یا پرهیز از قرار دادن کودک در تخت به همراه بطری شیر و کنترل منظم دندان‌ها برای مشاهده‌ی لکه‌ها یا نقاط سیاه و نیز برنامه‌ریزی جهت چک‌آپ منظم دندان توسط دندانپزشک کودکان.

دندانپزشکان اطفال صلاحیت یک متخصص را دارند زیرا آنها پس از دانشکده‌ی دندانپزشکی، دو تا سه سال دوره‌ی تخصصی اضافی را نیز می‌گذرانند. این امر تضمین می‌کند که کودک شما بهترین خدمات ممکن و بهترین تجربه در ارتباط با دندان‌ها را در کلینیک دندانپزشکی اطفال دریافت می‌نماید.

در گروه تخصصی ارتودنسی ایده‌آل، ما عقیده داریم که سلامت دندان موضوع جدی می‌باشد، از این رو مجموعه‌ی ما بهترین روش‌ها را به منظور حفظ مطلوب سلامت دندان‌ها در طول زندگی فرزندان شما ارائه می‌کنند. گروه ما بهترین نکات و توصیه‌ها را برای تمامی جنبه‌های بهداشت دهان و دندان فرزند شما از جمله نحوه‌ی مسواک زدن، مراقبت از بریس‌ها و سایر سوالاتی که اکثر خانواده‌ها می‌پرسند، در اختیار شما قرار می‌دهند.

مشاورین ما همواره آماده ارائه‌ی اطلاعات جهت تخصص‌ها و ساعات کاری پزشکان به شما می‌باشند. برای طرح سوالات خود درباره‌ی دندانپزشکی اطفال در این کلینیک و رزرو نوبت می‌توانید از طریق شماره‌های ۷۷۷۳۱۰۰۷-۰۲۱ و ۹-۶۶۳۸۱۱۹۵-۰۲۱ با ما تماس حاصل فرمایید.

اولین ویزیت

بسیاری از والدین کنجکاو هستند که بدانند برای بار اول در چه زمانی کودکان خود را نزد دندانپزشک ببرند. توصیه می‌شود که معاینه‌ی اولیه دندان‌ها در اولین سالروز تولد کودک انجام شود. این امر به ارزیابی توسط متخصص کمک می‌کند که ممکن است یک برنامه‌ی پیشگیرانه‌ی فردی برای افزایش سلامت دهان در طول عمر ارائه شود. همچنان پیشگیری با حذف مشکلات پیش از وقوع آنها، اولین شکل درمانی هستند.

در گروه تخصصی ارتودنسی ایده‌آل معاینات جامع از جمله رادیوگرافی دیجیتالی انجام می‌شود و سپس مشکلات تشخیص داده می‌شوند تا از جدی شدن مشکلات دندانی پیشگیری شود. در یک ویزیت معمول توسط دندانپزشکان ما، دندان‌های کودک شما تمیز شده و راهنمایی‌هایی در ارتباط با روش‌های مناسب بهداشت دهان به آنها داده می‌شود.
مراقبت‌های دندانپزشکی برای کودکان
سیلانت

سیلانت‌ها که از پلاستیک شفاف یا سفید رنگ ساخته شده‌اند، به محافظت از سطوح جونده‌ی دندان‌های خلفی کمک می‌کنند. قرار دادن سیلانت‌ها برای کودک شما و همچنین برطرف کردن مشکلات دندانی کودکان توسط دندانپزشک کودکان ساده و بدون درد است. بر اساس تجربیات پیشین، اکثر کرم‌خوردگی‌ها در دندان‌های موجود در انتهای دهان رخ می‌دهند که سیلانت‌ها از این نواحی محافظت می‌کنند. مشاهدات نشان می‌دهند که احتمال پوسیدگی دندان تا قبل از ۱۵ سالگی در کودکان استفاده کننده از سیلانت‌ها ۵۰ درصد کمتر است.

مکمل‌های فلوراید

کودکان بزرگتر از شش ماه در صورتی که آب آشامیدنی آنها دربرگیرنده‌ی مقدار فلوراید لازم نباشد، باید مکمل‌هایی دریافت کنند. ثابت شده است که مکمل‌های فلورایدی که توسط نوزادان مصرف می‌گردد پوسیدگی دندان را تا ۵۰ درصد کاهش می‌دهند. دوز مناسب آن بر اساس سن و میزان فلوراید موجود در آب آشامیدنی تعیین می‌شود. توصیه می‌شود که ارزیابی گردد آیا میزان مناسب فلوراید در آب فراهم شده برای کودک شما وجود دارد یا خیر.

مراقبت‌های اورژانسی دندانپزشکی

تصادف‌ها و اتفاقات ممکن است در هر کجا و هر زمانی رخ دهند. آشنایی با چگونگی کنترل یک موقعیت اورژانسی برای دندان می‌تواند به معنای تفاوت بین حفظ یا از دست دادن دندان دائمی کودک شما باشد. در تمامی این وضعیت‌ها مهم است که کودکتان را در سریع‌ترین زمان ممکن نزد دندانپزشک یا اورژانس ببرید. درصورت بروز دندان درد شدید در کودکان پزشکان ما از روش‌های دندانپزشکی کودکان استفاده می‌کنند که برای بزرگسالان نیز بکار می‌برند از جمله عصب‌کشی، پر کردن دندان ، و حتی کشیدن دندان.
فضا نگهدارنده‌های دندان

فضا نگهدارنده‌های دندان کمک می‌کنند تا فضا برای دندان‌های دائمی حفظ شود. ممکن است کودک شما در صورتی که یکی از دندان‌هایش پیش از موعد و قبل از اینکه دندان دائمی آماده‌ی بیرون آمدن باشد، بیفتد به این درمان نیاز داشته باشد. اگر دندان شیری خیلی زود بیفتد، ممکن است دندان‌های اصلی به جای اینکه در محل واقعی خود در بیایند، در فضای خالی موجود رشد کنند. زمانی که دندان‌های دائمی بیشتری آماده‌ی بیرون آمدن باشند، ممکن است به علت از دست رفتن این فضا، جای کافی برای آنها وجود نداشته باشد. به منظور پیشگیری از آن، احتمال دارد دندانپزشک برای حفظ این فضای ایجاد شده در اثر افتادن دندان شیری، استفاده از فضا نگهدارنده را توصیه نماید.

محافظ دهان

محافظ‌های دهان می‌توانند از بروز موقعیت‌های اورژانسی برای کودک شما پیشگیری کنند. کودک باید این محافظ‌ها را در زمان انجام فعالیت‌های ورزشی و تفریحی استفاده کند. محافظ‌های دندان جلوی ضربه‌هایی که می‌توانند موجب شکستگی دندان، آسیب به لب‌ها و صورت و گاهی اوقات شکستگی فک شوند را می‌گیرد. در صورتی که کودکتان در چنین ورزش‌هایی شرکت می‌کند، از دندانپزشک خود درباره‌ی محافظ‌های مناسب دهان بپرسید.

ارتودنسی برای اصلاح نامرتبی دندان

نامرتبی دندان‌ها وضعیتی است که در آن دندان‌ها دچار ازدحام، کجی یا ناهم‌ترازی هستند یا فک‌ها بطور مناسب روی هم قرار نمی‌گیرند. این حالت بویژه در سنین بین ۶ تا ۱۲ سالگی که دندان‌های دائمی کودک در حال رشد هستند، قابل ملاحظه است. در صورتی که درمان مناسب انجام نشود، تمیز نگه داشتن دندان‌ها در حالی که دچار نامرتبی یا کجی هستند مشکل می‌باشد، و در نتیجه خطر پوسیدگی و بیماری‌های لثه افزایش می‌یابد.
بیهوشی و آرام‌بخشی

در دندانپزشکی تحت آرام‌بخشی، دارویی جهت کمک به کودکان برای آرام کردن آنها در حین بسیاری از عمل‌ها بر روی دندان استفاده می‌شود. این حالت غالباً تحت عنوان دندانپزشکی در حالت خواب شناخته می‌شود، هر چند کاملاً درست نمی‌باشد زیرا در اغلب اوقات کودک بیدار است به استثنای مواردی که تحت بیهوشی عمومی انجام می‌گردد.

در اینجا سطوح مخالفی از دندانپزشکی تحت آرام‌بخشی وجود دارد:

آرام‌بخشی خفیف- کودک بیمار و آرام است.
آرام‌بخشی متوسط- کودک ممکن است بخش زیادی از عمل را به یاد نیاورد.
آرام‌بخشی عمیق- کودک در مرز هوشیاری قرار دارد اما به آسانی بیدار می‌شود.
بیهوشی عمومی- کودک کاملاً بیهوش است.

نیتروس اکسید: کودکانی که در اثر دیدن، شنیدن یا حس کردن درمان دندانپزشکی دچار ترس و اضطراب می‌شوند، به استفاده از نیتروس اکسید یا گاز خنده واکنش مثبتی نشان می‌دهند. نیتروس اکسید شاید بی‌خطرترین نوع آرام‌بخشی در دندانپزشکی باشد. این گاز می‌تواند موجب کاهش اضطراب و حالت عُق زدن شود و درمان‌های طولانی مدت را برای کودک قابل تحمل‌تر کند. کودک در حین درمان کاملاً هوشیار است و بهبودی نیز سریع است.
پیشگیری از بروز مشکلات دندان در کودکان
پوسیدگی دندان شیری

شما می‌توانید با انجام امور معمول بهداشت دهان و دندان در روزهای اولیه‌ی پس از تولد کودک از کرم‌خوردگی دندان و یا حالتی که پوسیدگی دندان شیری نامیده می‌شود، پیشگیری کنید. این کار را با تمیز کردن دهان کودک خود و از طریق پاک کردن لثه‌ها با یک پد گاز تمیز شروع کنید. زمانی که دندان‌های کودک شما شروع به بیرون آمدن کردند، آنها را به ملایمت با یک مسواک مخصوص کودک و مقدار کمی خمیردندان فلوراید در حد یک دانه برنج، مسواک بزنید.
مکیدن انگشت شست

مکیدن انگشت یک واکنش طبیعی است و نوزادان و کودکان خردسال ممکن است انگشتان شست، سایر انگشتان، پستانک و اشیای دیگر را بمکند. اکثر کودکان این کار را تا ۴ سالگی متوقف می‌کنند. اگر کودک شما مکیدن انگشت شست را بعد از اینکه دندان‌های دائمی بیرون آمدند، همچنان ادامه دهد، می‌تواند منجر به مشکلاتی در مرتب بودن دندان‌ها یا دندان‌های نیش کودک گردد. میزان تکرار، مدت و شدت این عادت مشخص خواهد کرد که آیا احتمال بروز مشکلات دندانی وجود دارد یا خیر. اگر در ارتباط با عادت مکیدن انگشت شست توسط کودک خود نگران هستید، با دندانپزشک خود صحبت کنید یا با متخصص اطفال مشورت کنید.