در طول دوره بارداری، تمرکز اصلی بر اقدامات مراقبتی از مادر در ارتباط با رشد جنین و نیز اطمینان از ارائه خدمات درمان مناسب قبل از زایمان می‌باشد. یکی از مسائل مهم دیگر در ارتباط با وضعیت کلی سلامت مادر که کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد، اطمینان از ارائه خدمات دندانپزشکی مناسب در طول دوره بارداری به مادر و ارتودنسی و بارداری است. در این دوره به خاطر تغییرات فیزیکی زیاد ایجاد شده در نتیجه بارداری، بدن مادر به‌طور خاص با افزایش ریسک ابتلا به بیماری‌های لثه مواجه می‌شود. به همین خاطر مهم است از مراقبت‌های حرفه‌ای دندانپزشکی برای مادر در طول دوره بارداری استفاده شود.

تاکنون به‌طور دقیق مشخص نشده عدم رعایت سطح مناسب بهداشت دهان و دندان باعث ایجاد مشکل برای دندان‌ها در طول دوره بارداری می‌شود یا بارداری باعث ایجاد مشکلات دهان و دندان می‌گردد. به هر حال با توجه به اینکه عدم رعایت مناسب بهداشت دهان می‌تواند مشکلات خاص برای فرد در طول دوره بارداری ایجاد کند، معمولاً به بیمار توصیه می‌شود به مشکلات دهان و دندان خود در طول دوره بارداری بی‌توجهی نکرده و تا حد ممکن آن‌ها را بلافاصله تحت درمان قرار دهد. به این ترتیب لازم است به نکات زیر در ارتباط حفظ سلامت دهان و دندان در طول دوره بارداری توجه شود:

تمیز کردن دندان‌ها باید طبق زمان‌بندی مشخص شده در طول بارداری انجام شود.
پر کردن دندان می‌بایست طبق توصیه پزشک انجام شود.
معمولاً فقط در مواقع لازم از روش‌های دندانپزشکی تهاجمی برای بیمار استفاده می‌شود. به این ترتیب لازم است درباره استفاده از این درمان‌ها با متخصص زنان و زایمان مشورت شود.
استفاده از خدمات دندانپزشکی زیبایی (سفید کردن یا روکش دندان) می‌بایست تا حد ممکن بعد از دوره بارداری انجام شود.

اگر در طول دوره بارداری با مشکلات دندان مثل حساسیت، درد دندان، و التهاب لثه مواجه شدید، لازم است با مراجعه سریع به کلینیک ارتودنسی و دندانپزشکی ایده آل از روش‌های درمان مناسب برای رفع مشکل خود استفاده نمایید. به این ترتیب شما می‌توانید از ایجاد مشکلات دیگر به خاطر عدم درمان به موقع بیماری‌های لثه و دندان پیشگیری کنید. متخصصین ما در کلینیک ارتودنسی و دندانپزشکی ایده آل احتیاط‌های لازم را برای درمان مشکلات دندان مادران در طول دوره بارداری لحاظ خواهند کرد.

برای مشاوره جهت اطلاع از انواع مراقبت‌ها و روش‌های درمان مورد استفاده در این کلینیک برای خانم‌های باردار می‌توانید هم‌اکنون از طریق شماره تلفن‌های ۷۷۷۳۱۰۰۷-۰۲۱ و ۹-۶۶۳۸۱۱۹۵-۰۲۱ با همکاران ما تماس حاصل فرمایید.

 

آیا استفاده از خدمات دندانپزشکی در طول دوره بارداری بی‌خطر است؟

یکی از تصورات غلط در بین مادران این است که در طول دوره بارداری استفاده از خدمات دندانپزشکی می‌تواند خطرناک باشد، اما مطابق مطالعات انجام شده، مادران باردار می‌توانند از مواد بی‌حسی و خدمات دندانپزشکی لازم در طول دوره بارداری بدون نیاز به نگرانی از وارد شدن آسیب به وضعیت رشد کودک استفاده کنند. علاوه بر این دندان‌پزشک می‌تواند در مواقع ضروری از عکس‌برداری رادیولوژی نیز برای بیماران باردار استفاده کند. به این منظور معمولاً از ابزارهای خاص ساخته شده برای عکس‌برداری کم‌خطر و به نسبت ایمن همچون روپوش سربی استفاده می‌شود.
مشکلات دندان که در مادران باردار بروز می‌کنند

عواملی همچون رژیم غذایی و تغییرات هورمونی می‌توانند نقش موثر در سلامت دهان زنان باردار داشته باشند. به این ترتیب بسیاری از خانم‌های باردار به خاطر تغییرات فیزیکی ایجاد شده در بدن دچار ورم لثه یا ویار (بیماری صبحگاهی) می‌شوند و این شرایط در نهایت می‌تواند ابتلای فرد به بیماری‌های لثه را به همراه داشته باشد. مطالعات انجام شده در این زمینه نشان می‌دهد بیش از نیمی از خانم‌های باردار به بیماری ژنژیویت مبتلا می‌شوند و این شرایط مسئله‌ای کاملاً عادی است. در صورتی که متوجه شدید لثه‌های شما به سادگی دچار خونریزی شده و قرمز، متورم و ملتهب شده است، لازم است در این رابطه با دندان‌پزشک یا متخصص بهداشت دهان و دندان ملاقات کنید تا در صورت نیاز از روش‌های درمان مناسب برای رفع مشکل و پیشگیری از عوارض بعدی استفاده شود. در صورتی که سعی کنید از خدمات دندانپزشکی در طول دوره بارداری اجتناب و دوری کنید، مشکلات دندانی در دوره بارداری می‌تواند در ادامه به مشکلات جدی‌تر تبدیل شده و تاثیر منفی بر سلامت شما و نوزاد داشته باشد.
در دوران بارداری چه درمان های دندانپزشکی را و چگونه میتوان انجام داد؟
استفاده از بریس در طول دوره بارداری

دندان‌های مادر به خوبی با استفاده از بریس‌های ارتودنسی در طول دوره بارداری حرکت می‌کنند و استفاده از این درمان باعث ایجاد خطر برای مادر یا نوزاد نمی‌شود. در واقع زمانی که از سلامت لثه‌ها با مسواک زدن دقیق دندان‌ها و ملاقات منظم با دندان‌پزشک مراقبت شود، هیچ‌گونه منع استفاده از روش‌های درمان ارتودنسی در طول دوره بارداری وجود نخواهد داشت.

در هنگام استفاده از بریس در طول دوره بارداری لازم است به نکات زیر توجه شود:

حساسیت بیمار در ارتباط با ناراحتی‌های عادی در طول درمان ارتودنسی ممکن است در طول دوره بارداری شدیدتر شود.
در صورتی که برای استفاده از بریس‌های ارتودنسی نیاز به کشیدن یک یا چند دندان وجود داشته باشد، بهتر است استفاده از این درمان به بعد از زمان تولد نوزاد موکول شود. در حقیقت مواد بی‌حسی مورد نیاز برای کشیدن دندان‌ها ممکن است برای سلامت نوزاد مناسب نباشند.
برخی از خانم‌هایی که دچار مشکل ویار در طول دوره بارداری هستند، ممکن است در هنگام استفاده از بریس به خاطر ایجاد محدودیت در توانایی استفاده از باندهای ارتجاعی یا نگهدارنده‌ها، با مشکل مواجه شوند. به این ترتیب لازم است دندان‌ها به‌طور کامل پس از برطرف شدن حالت تهوع مسواک زده شوند، زیرا باقی ماندن اسید بر روی دندان‌ها می‌تواند باعث وارد شدن آسیب شدید به مینای دندان شود. این شرایط به‌طور خاص زمانی اهمیت پیدا می‌کند که توجه داشته باشیم تمیز کردن و مراقبت از دندان‌ها در هنگام استفاده از بریس‌ها سخت‌تر است.
به خاطر داشته باشید استفاده از بریس‌های فلزی معمول برای درمان ارتودنسی می‌تواند محدودیت‌های خاص برای مواد غذایی مصرفی مادر ایجاد کند. به این ترتیب در خوش‌بینانه‌ترین حالت، بیمار نمی‌تواند مواد غذایی مثل ذرت، کارامل، گوشت خشک شده یا سایر مواد غذایی که باعث وارد شدن آسیب به براکت‌های دندان می‌شود را مصرف نماید.

کشیدن دندان

دندان‌پزشکان یا متخصصان جراحی دهان و دندان معمولاً از کشیدن دندان‌ها در طول دوره بارداری خودداری می‌کنند. به هر حال در صورتی که مادر با درد دندان مداوم در طول دوره بارداری مواجه شود، این شرایط احتمالاً باعث وارد شدن فشار به وی شده و این وضعیت مطمئناً برای جنین مناسب نیست. به همین خاطر لازم است در صورت مواجه شدن با این شرایط دندان بیمار کشیده شود.

امروزه کشیدن دندان به مانند گذشته دردناک نیست و این درمان با استفاده از مواد بی‌حسی انجام می‌شود. به این ترتیب در صورت بارداری فرد، لازم است مقدار مواد بی‌حسی استفاده شده برای بیمار کاهش یابد. علاوه بر این پزشکان متخصص زنان و زایمان نیز کشیدن دندان را در طول بارداری در صورت وجود درد شدید به خانم‌های باردار توصیه می‌کنند.

در صورتی که نیاز شود کشیدن دندان در بارداری انجام شود، بهتر است این کار در طول دوره سه ماهه دوم بارداری انجام گیرد. به این ترتیب بهتر است خانم‌هایی که در دوره سه ماهه اول یا سه ماهه سوم بارداری خود هستند، کشیدن دندان در بارداری خود را به آینده موکول کنند. علاوه بر این کشیدن دندان را می‌توان در اواخر سه ماهه اول و اوایل سه ماهه سوم بارداری نیز انجام داد. در واقع لازم است از روش‌های دندانپزشکی تهاجمی در سه ماهه اول و سوم بارداری دوری شده و این درمان‌ها به پس از به دنیا آمدن کودک موکول شوند.
پر کردن دندان و عصب‌کشی

همواره لازم است در صورت مراجعه برای استفاده از خدمات دندانپزشکی فرد بیمار از باردار بودن خود دندان‌پزشک را مطلع نماید. به این ترتیب دندان‌پزشک می‌تواند درمان‌های مورد نیاز برای فرد را اولویت‌بندی کند. در واقع بسیاری از درمان‌های دندانپزشکی را می‌توان در طول دوره بارداری بدون وارد شدن آسیب به جنین بر روی مادر انجام داد، اما امکان استفاده از همه انواع درمان‌های دندانپزشکی در طول این دوره به صورت بی‌خطر وجود ندارد. به این ترتیب ایمن‌ترین اقدام می‌تواند به تاخیر انداختن درمان‌های دندانپزشکی غیرضروری تا هنگام تولد کودک باشد، اما لازم است خدمات دندانپزشکی اورژانسی در طول دوره بارداری به مادر ارائه شود. عصب‌کشی دندان، پر کردن دندان، و روکش دندان از درمان‌های دندانپزشکی است که امکان استفاده از آن‌ها در مواقع لازم در طول دوره بارداری وجود دارد. به هر حال، دندان‌پزشک احتمالاً به شما توصیه می‌کند استفاده از برخی خدمات دندانپزشکی و به خصوص درمان‌هایی که نیازمند استفاده از مواد بی‌حسی است را به آینده موکول کنید.
استفاده از روش‌های دندانپزشکی زیبایی در دوره بارداری

با وجودی که درمان‌های معمول دندانپزشکی را می‌توان در طول دوره بارداری بر روی بیمار انجام داد، معمولاً به خانم‌های باردار توصیه می‌شود از روش‌های دندانپزشکی زیبایی مثل سفید کردن دندان یا روکش ونیر در طول سه ماهه دوم بارداری (هفته‌های ۱۴ تا ۲۰) استفاده کنند. قبل از شروع درمان، لازم است بیمار اطلاعات لازم را درباره بارداری خود در اختیار دندان‌پزشک قرار دهد تا با توجه به طول مدت بارداری و داروهای تجویز شده برای مادر، برنامه درمان مناسب به وی پیشنهاد گردد.
آیا عکس‌برداری رادیولوژی در طول دوره بارداری بی‌خطر است؟

معمولاً به خانم‌های باردار توصیه می‌شود از عکس‌برداری رادیولوژی مگر در مواقع ضروری همچون شرایط اورژانسی دندانپزشکی استفاده نکنند. در این شرایط، برای تهیه عکس رادیولوژی دندان‌پزشک از پوشش محافظ برای مادر و نوزاد استفاده می‌کند. به هر حال، پیشرفت‌های تکنولوژیک امروزی باعث شده عکس‌برداری رادیولوژی بسیار بیشتر از گذشته بی‌خطر باشند. علاوه بر این معمولاً به خانم‌های باردار توصیه می‌شود از خارج کردن پرکردگی آمالگام (نقره) یا جایگزینی آن در طول دوره بارداری به عنوان یک اقدام احتیاطی خودداری کنند و این درمان را به پس از به دنیا آمدن کودک موکول نمایند.
مراقبت‌های خانگی و پیشگیری از مشکلات دندان در طول دوره بارداری

بین جلسات ملاقات با دندان‌پزشک، مهم است که فرد باردار مراقبت کافی از سلامت دهان و دندان خود در خانه داشته باشد. به این ترتیب حفظ سلامت دهان و دندان با دو بار مسواک زدن در روز و حداقل یک بار نخ دندان کشیدن امکان‌پذیر است. همچنین به خاطر داشته باشید در این مدت بهتر است از مصرف غذاهای شیرین و کربوهیدرات‌ها تا حد ممکن خودداری کنید، زیرا قند باقیمانده از این مواد غذایی می‌تواند باکتری‌های موجود در دهان را تغذیه کند. در حقیقت محدود کردن مصرف این مواد غذایی می‌تواند به پیشگیری از رشد باکتری‌ها در دهان و مبارزه با پوسیدگی دندان کمک کند. در طول دوره بارداری بهتر است از مواد غذایی غنی به منظور تامین مواد معدنی مورد نیاز بدن و نیز حفظ سلامت دندان‌ها استفاده شود.