دندان‌قروچه یک اصطلاح پزشکی برای ساییدن دندان‌ها به یکدیگر و فشار دادن فک است.
گاهی اوقات افراد بدون ایجاد هیچ علامت یا مشکلی دندان‌قروچه می‌روند. اما دندان‌قروچه منظم و مداوم می‌تواند موجب درد فک و ناراحتی و پوسیدگی دندان‌های شما شود. هم‌چنین می‌تواند موجب سردرد و گوش‌درد گردد.

اکثر موارد دندان‌قروچه (تقریباً ۸۰٪) به‌صورت ناخودآگاه در طول خواب رخ می‌دهد. دندان قروچه به‌طورمعمول با عوامل مؤثر مانند استرس یا اضطراب در ارتباط است.
دندان‌قروچه در هنگام بیداری نیز ممکن است فرد را مبتلا سازد، اگرچه این به‌احتمال‌زیاد رو هم زدن دندان‌ها و فک است و نه دندان‌قروچه. اکثر مردم آن را به‌صورت ناخودآگاه زمانی که در حال تمرکز هستند و یا در شرایط استرس‌زا قرار دارند، انجام می‌دهند.

اگر شما از عادت دندان قروچه در هنگام خواب در خود آگاه بوده و یا به آن مظنون هستید، به دندان‌پزشک مراجعه کنید. دندان‌پزشک ما در کلینیک ارتودنسی و دندانپزشکی ایده آل دهان و فک شمارا معاینه خواهد کرد تا از عدم وجود هر گونه پوشش یا حساسیت غیرطبیعی اطمینان حاصل کند. ممکن است برای شما یک گارد (محافظ) دهانی تجویز شود، یا در موارد شدید، زمانی که دندان‌قروچه قابل‌توجه است، شما ممکن است به پل یا روکش،یا جراحی نیاز داشته باشید. درمان زودهنگام دندان‌قروچه به‌منظور پیشگیری از عوارض بیشتر از اهمیت بسیاری برخوردار است.
مشاورین ما در کلینیک ارتودنسی ایده آل همواره آماده پاسخگویی به سؤالات شما در مورد مراقبت‌های دندانپزشکی مربوط به مشکل دندان‌قروچه هستند.

شما می‌توانید از طریق شماره تماس‌های ۷۷۷۳۱۰۰۷-۰۲۱ و ۹-۶۶۳۸۱۱۹۵-۰۲۱ درباره ساعات کار پزشکان و کلینیک و روش‌های درمانی ما مطلع شوید.

 

علت دندان‌قروچه چیست؟

دندان‌قروچه تقریباً همیشه در ارتباط با عوامل دیگر رخ می‌دهد.گمان می‌رود که حدود ۷۰ درصد از موارد دندان‌قروچه که در طول خواب رخ می‌دهد با استرس و اضطراب در ارتباط است.
همچنین بین دندان‌قروچه و آپنه انسدادی خواب ارتباطی نزدیک وجود دارد. آپنه انسدادی خواب یک اختلال خواب است که در آن تنفس شما در طول خواب دچار وقفه می‌شود

دندان‌قروچه هم‌چنین می‌تواند ناشی از مصرف داروهای ضدجنون و ضدافسردگی باشد.
شیوه زندگی شما نیز می‌تواند مؤثر باشد. به‌عنوان‌مثال، سیگار کشیدن مداوم و استفاده از مواد مخدر تفریحی خطر ابتلا به دندان‌قروچه را افزایش می‌دهد.
پزشکان گاهی اوقات دندان‌قروچه ناشی از یک بیماری اصلی را دندان‌قروچه اولیه می‌نامند. دندان‌قروچه مرتبط با یک دارو، موقعیت یا شیوه زندگی اغلب به دندان‌قروچه ثانویه معروف است.

مشابه افراد بزرگ‌سال، مشکل دندان قروچه کودکان دلایل متعدد و متفاوت دارد، اما علائم ایجاد این مشکل ممکن است متفاوت بوده و به همین خاطر همواره امکان توجه بیش از حد یا تشخیص نامناسب آن وجود دارد.
آیا دندان‌قروچه مضر است؟

بی‌شک دندان‌قروچه می‌تواند مضر باشد. در اینجا نگاهی به عوارض بالقوه دندان‌قروچه می‌اندازیم. عوارض دندان‌قروچه می‌تواند از یک نارضایتی خفیف تا مشکلات جدی که نیازمند توجه حرفه‌ای دندان‌پزشک است، را شامل می‌شود. دغدغه بزرگ دندان‌پزشکان تأثیر تجمعی دندان‌قروچه است:‌ یک روز دندان‌قروچه رفتن یا فشار دندان‌ها بر روی یکدیگر مشکل‌ساز نیست، اما تکرار این رفتار در طی سال‌های متمادی موجب پوسیدگی دندان‌های شما شده و نیاز به درمان دندانپزشکی جدی را به وجود می‌آورد. عوارض جانبی عبارت‌اند از:
• لق شدن دندان‌ها از محل لثه‌ها
• افتادن دندان‌ها
• شکستگی دندان‌ها
• پوسیدگی دندان‌ها و مینای دندان
• عقب رفتن لثه‌ها
• درد فک
• سردردهای عودکننده
• درد دندان
• اختلالات مفصل فک

۰۲
چه افرادی به دندان‌قروچه مبتلا می‌شوند؟

دندان‌قروچه بیش از میلیون‌ها نفر را مبتلا می‌سازد. اما شدت علائم و کثرت وقوع آن متغیر است. دندان‌قروچه می‌تواند هم در کودکان و هم در بزرگ‌سالان رخ دهد، اگرچه در بزرگ‌سالان بین سنین ۲۵ و ۴۴ شایع‌تر است.
درمان دندان‌قروچه

درحقیقت درمان‌ دندان‌ قروچه شامل درمان‌های رفتاری و استفاده از گاردها یا آتل‌های دهانی است.

درمان‌های دیگر، مانند تمرینات ورزشی شل کردن عضلات و اقدامات بهداشتی در هنگام خواب، نیز می‌تواند به مدیریت علائم کمک کند.
دندان‌پزشکان ما در گروه ارتودنسی و دندانپزشکی ایده آل می‌توانند در تشخیص دقیق علل دندان‌قروچه به شما کمک کنند.
گارد و آتل دهانی

اگر شما در هنگام خواب با مشکل دندان‌قروچه مواجه هستید، ممکن است به استفاده از یک گارد یا آتل دهانی در شب نیاز داشته باشید.
گارد یا آتل فشار را از روی فک برداشته و یک مانع فیزیکی بین دندان‌های بالا و پایین برای محافظت از آن‌ها در مقابل آسیب بیشتر ایجاد می‌کند. این ابزار هم‌چنین می‌تواند صدای دندان‌قروچه در هنگام شب را کاهش دهد.
آتل دهان (که به آتل اکلوزال یا صفحه گازگرفتن نیز معروف است) از پلاستیک سخت‌تر ساخته‌شده و دقیقاً بر روی دندان‌های بالا یا پایین شما قرار می‌گیرد.
آتل‌های دهانی در کاهش علائم دندان‌قروچه مؤثرتر از گاردهای دهانی عمل نمی‌کنند. آتل سال‌ها دوام می‌آورد، اما گاردهای دهانی معمولاً کمتر از یک سال دوام‌دارند. بااین‌حال، آتل‌های دهانی گران‌تر هستند.
اگرچه گاردها و آتل‌های دهانی ممکن است فعالیت عضلانی در فک را در هنگام شب کاهش دهند، اما تنها قادر به کنترل این بیماری هستند و نه درمان آن.
درمان علت اصلی

درمان‌های روان‌شناختی، مانند رفتاردرمانی شناختی، می‌تواند برای درمان هرگونه مشکلات روانی اصلی، مانند استرس و اضطراب، که ممکن است موجب دندان‌قروچه گردد، استفاده شود.
اگر دندان‌قروچه شما با استرس در ارتباط باشد، سعی کنید استراحت کرده و خواب شبانه خوب داشته باشید. اقدامات ریلکسی که می‌توانید پیش از رفتن به رختخواب انجام دهید، عبارت‌اند از:‌
• یوگا
• تنفس عمیق
• ماساژ
• مطالعه
• دوش گرفتن
• گوش دادن به موسیقی
اقدامات مختلف برای افراد مختلف کارآیی خواهد داشت.
ترک عادت

تکنیک‌های عادت معکوس برای ترک عادت دندان‌قروچه شما طراحی‌شده‌اند. بااین‌حال، هیچ‌گونه شواهد علمی دال بر درمان دندان‌قروچه توسط تکنیک‌های عادت معکوس وجود ندارد.

اگر شما در زمان بیداری دندان‌قروچه می‌روید، سعی کنید رکوردی از تعداد دفعات دندان‌قروچه در طول یک روز ثبت نمایید. سپس شما می‌توانید از زمان و دلیل دندان‌قروچه خود آگاه شوید – برای مثال، زمانی در حال تمرکز بوده و یا دچار استرس هستید.
آگاهی از عادت ترک آن را آسان‌تر می‌سازد. برای ترک عادت، شما می‌توانید هنگامی‌که خودتان را در حال دندان‌قروچه یا ساییدن دندان‌ها به یکدیگر می‌یابید، فک خود را شل کنید. به‌عنوان‌مثال، شما می‌توانید فک خود راکمی بازکرده و یا زبان خود را به‌آرامی بین دندان‌های بالا و پایین قرار دهید.
تکنیک‌های عادت معکوس ممکن است توسط یک درمانگر آموزش‌دیده متخصص استفاده شود، و یا خود شما می‌توانید آن‌ها را با استفاده از یک برنامه کامپیوتری یا کتاب خود-آموز امتحان کنید. پزشک شما می‌تواند توصیه‌هایی به شما ارائه دهد.
درمان و پیشگیری از مشکلات دندانی

داشتن چکاب منظم دندان و درمان زودهنگام مشکلات ناشی از دندان‌قروچه به‌منظور پیشگیری از آسیب‌های بیشتر از اهمیت برخوردار است.

برای مثال، اگر دندان‌قروچه موجب ترک‌خوردگی دندان‌ها شده و درمان نشود، عصب دندان شما مرده و آبسه دندانی ایجاد می‌شود. درنتیجه، شما ممکن است به درمان ریشه (عصب کشی) نیاز پیدا کنید.
در موارد شدید، دندان شما می‌تواند دچار شکستگی شود. در چنین مواردی، پزشک شما قادر به نجات دندان نبوده و شما مجبور به کشیدن دندان خود هستید.

مشکلات دندانی، مانند انحراف، ترک‌خوردگی، کجی و یا افتادن دندان، به‌طورمعمول با درمان‌های دندانپزشکی ترمیمی، مانند دندان‌های مصنوعی، پوشش و روکش قابل‌درمان است.
این درمان‌ها گاهی اوقات می‌تواند در سطح جویدن دندان‌های شما تغییر شکل ایجاد کرده و دندان‌قروچه را متوقف سازد. این نوع درمان دندانی مستلزم پرداخت هزینه سنگین بوده و گران می‌باشد.

ارتودنسی نیز یک روش اصلاح دندانی برای درمان دندان قروچه در کودکان است.
پیشگیری از دندان‌قروچه

برای کمک به پیشگیری از دندان‌قروچه، توجه به نکات زیر ضروری است:‌
• چکاب‌های دندانی مرتب داشته باشید
• از چگونگی تأثیر استرس و اضطراب بر خود آگاهی یافته و تکنیک‌های تمدد اعصاب مفید برای خود را شناسایی کنید
• سیگار را ترک کنید (اگر سیگار می‌کشید)‌
• از جویدن خودکار، مداد و دیگر اشیاء غیرخوراکی اجتناب کنید
• از زمان دندان‌قروچه خود آگاه شوید (اگر در بیداری دندان‌قروچه می‌روید) با شل کردن عضلات فک خود سعی کنید این عادت را ترک نمایید