کشیدن دندان عقلدندان عقل تقریبا در اوایل بیست سالگی رشد می کند و افراد کمی تجربه دندان عقل مرتب و قابل استفاده جهت دندان های آسیاب را دارند ، دندان عقل در بیشتر افراد در لثه می ماند و باید کشیده شود.

جراحی دندان عقل توسط جراح فک و صورت انجام می گیرد ، پزشکان ما در گروه دندانپزشکی و ارتودنسی ایده‌آل به عنوان جراحان متخصص دهان و فک و صورت، در زمینه درمان طیف وسیعی از بیماری‌ها و مشکلات مربوط به ناحیه دهان، دندان و صورت تخصص دارند.

پزشکان ما با انجام یک معاینه و عکسبرداری اشعه ایکس از دندان‌های شما می‌توانند موقعیت دندان عقل نهفته را مشخص کنند و احتمال مشکل‌ساز شدن آن در حال حاضر یا در آینده را برای شما پیش‌بینی نمایند.

مشکلات دندان عقل نهفته

وجود دندان عقل در بافت لثه بصورت کامل یا بیرون بودن قسمت کمی از دندان عقل بیرون لثه را دندان عقل نهفته می نامند ،حتی در وضعیت خارج بودن کمی از دندان عقل ممکن است باکتری ها به واسطه شکاف ایجاد شده در بافت لثه توسط دندان عقل نهفته ایجاد عفونت کند ، همچنین وجود دندان عقل باعث فشار به دیگر دندان های مجاور و کجی آن ها خواهد شد.

پزشکان ما در کلینیک دندانپزشکی ایده‌آل ممکن است تشخیص بدهند که دندان عقل شما باید قبل از آنکه مشکلاتی برای شما ایجاد کند، کشیده شود. هدف از کشیدن زودهنگام دندان عقل آن است که از درد و عوارض جانبی شدیدتری که ممکن است کشیدن آن در آینده به همراه داشته باشد، جلوگیری شود. کشیدن دندان عقل در افراد جوان‌تر، راحت‌تر است. زیرا در این افراد هنوز ریشه دندان‌های عقل به طور کامل تشکیل نشده است و استخوان آن نیز تراکم و سختی کمتری دارد. در حالی که در افراد مسن‌تر معمولاً دوره ریکاوری و بهبودی بعد از جراحی دندان عقل، طولانی‌تر خواهد بود.

کشیدن دندان عقل

اینکه کشیدن دندان عقل سخت است یا آسان بستگی به موقعیت و میزان رشد دندان عقل دارد ، در هر حال اگر دندان عقل به طور کامل از لثه بیرون زده باشد کشیدن آن به سادگی دندان های دیگر است.

اما در صورتی که دندان عقل نهفته باشد ، کشیدن آن پیچیده تر است و نیاز به جراحی دارد.

بعد از کشیدن دندان عقل

خشک شدن جای دندان عقل کشیده شده بسیار شایع است ، این عارضه به علت عدم تشکیل لخته خون در محل زخم ناشی از کشیدن دندان است ، این بد ترین شرایط ممکن در ادامه روند بهبود است و متاسفانه ضمن طولانی شدن بهبود دردناک نیز می باشد.

در این حالت که معمولا ۳ تا ۴ روز بعد از کشیدن دندان عقل اتفاق می افتد نیاز است دندانپزشک یا جراح دهان و دندان با داروهای مخصوص این مشکل را برطرف سازند.

هزینه جراحی و کشیدن دندان عقل نهفته

هزینه کشیدن دندان عقل ساده خیلی زیاد نیست، اما اگر دندان به حالت نهفته در لثه باشد، هزینه کشیدن آن بیشتر خواهد بود. با توجه به اینکه هزینه‌های دندانپزشکی در نقاط مختلف کشور با هم متفاوت است، برای آگاهی از هزینه کشیدن دندان عقل لازم است با دندانپزشک یا جراح دهان و دندان خود تماس بگیرید. علاوه بر آن حتماً در مورد پوشش هزینه‌های دندانپزشکی با بیمه درمانی و بیمه دندانپزشکی خود هماهنگ کنید. بعضی از بیمه‌ها ممکن است بخشی از هزینه کشیدن دندان عقل را بپردازند.