بریس‌های فلزی رایج‌ترین نوع ابزارهای ارتودنسی است که برای ایجاد هماهنگی بین دندان‌ها، صاف کردن دندان‌ها و نیز ایجاد وضعیت مناسب برای قرارگیری آن‌ها در کنار یکدیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

هدف ما در کلینیک ارتودنسی و دندانپزشکی ایده‌آل ارائه خدمات درمانی کاملاً تخصصی و جامع به افراد است. در مواردی که مشکل نامرتبی دندان‌ها شدید باشد، متخصصین ما به بیماران توصیه می‌کنند از بریس‌های فلزی برای درمان ارتودنسی خود استفاده کنند. در حقیقت این نوع بریس‌ها دوام و کارایی بیشتر در مقایسه با سایر ابزارهای ارتودنسی دارند.

در صورت وجود هرگونه سوال درباره ارتودنسی فلزی و نیز تمایل به هماهنگی جلسه ملاقات با متخصصین این کلینیک، لطفاً با شماره تلفن‌های ۷۷۷۳۱۰۰۷-۰۲۱ و ۹-۶۶۳۸۱۱۹۵-۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.

مزایای استفاده از بریس‌های فلزی سنتی

این بریس‌ها از نظر هزینه مقرون به صرفه هستند.
این بریس‌ها دوام و ماندگاری طولانی مدت دارند.
دوره درمان با این نوع بریس‌ها در مقایسه با سایر لوازم ارتودنسی کوتاه‌تر است.
استفاده از بندهای ارتجاعی رنگی برای این بریس‌ها امکان‌پذیر است.
امروزه از انواع جدید بریس‌ها با قابلیت تنظیم فشار به صورت دلخواه می‌توان استفاده کرد.

بریس‌های فلزی چگونه عمل می‌کنند؟

این بریس‌ها از فلز مقاوم و باکیفیت با ترکیب فولاد ضدزنگ و تیتانیوم ساخته می‌شوند. به این ترتیب جنس این بریس‌ها بسیار مقاوم بوده و می‌تواند در برابر اکثر فشارهای وارد شده در طول دوره درمان مقاومت نماید. براکت‌های فلزی کوچک استفاده شده به این منظور می‌توانند رنگ‌های نقره‌ای یا طلایی داشته باشند و با استفاده از چسب یا رزین کامپوزیت به دندان متصل گردند. علاوه بر این، معمولاً بریس‌های ارتودنسی حاوی مقادیر مناسب فلوراید هستند تا به این ترتیب از پوسیدگی دندان یا کرم‌خوردگی آن در طول مدت استفاده از بریس پیشگیری شود. در هنگام استفاده از براکت، از یک سیم برای متصل کردن براکت‌ها به یکدیگر استفاده می‌شود. این سیم‌ها از موادی ساخته می‌شوند که در برنامه‌های فضایی ناسا مورد استفاده قرار می‌گیرند. به این ترتیب استفاده از این سیم‌ها سایش کمتر، حرکت سریع‌تر دندان‌ها و نیز رعایت مناسب بهداشت دهان و دندان را امکان‌پذیر می‌کنند. این شرایط در حالی است که در تکنولوژی‌های ارتودنسی قدیمی‌تر از نوارهای ارتجاعی شبیه به حرف O برای متصل کردن سیم‌ها به براکت‌ها استفاده می‌شود.

در برخی موارد، می‌توان از سیم‌های فلزی برای عبور از براکت‌ها به جای نوارهای پلاستیکی استفاده کرد. به این ترتیب با گذشت زمان (معمولاً ۱۸ تا ۲۴ ماه)، فشار وارد شده از طریق این براکت‌ها به دندان‌ها باعث حرکت آن‌ها به سمت موقعیت مناسب خواهد شد. توجه داشته باشید لازم است این سیم‌ها به صورت دوره‌ای و در فواصل زمانی مشخص سفت شوند تا به این ترتیب فرآیند پیشرفت درمان ادامه یابد. هنگامی که از براکت‌های دارای قابلیت تنظیم توسط خود بیمار برای وی استفاده شود، تعداد جلسات ملاقات با متخصص ارتودنسی کاهش یافته و ملاقات با متخصص ارتودنسی در فواصل ۸ تا ۱۰ هفته‌ای انجام خواهد شد. به این ترتیب بیمار آزادی عمل بیشتر در ارتباط با جلسات ملاقات با دندان‌پزشک داشته و بهتر می‌تواند فعالیت‌های عادی خود همچون فعالیت‌های روزمره و رفتن به سر کار و کلاس درس را هماهنگ کند. توجه داشته باشید در هنگام استفاده از بریس ممکن است دندان‌ها احساس شل‌شدگی پیدا کنند. با این وجود نیازی به نگرانی درباره این شرایط نیست. در واقع شل شدن دندان‌ها در نتیجه این درمان کاملاً عادی است و به خاطر حرکت دندان‌ها به سمت موقعیت مناسب آن‌ها اتفاق می‌افتد. به این ترتیب پس از رسیدن دندان به موقعیت مناسب، دندان در محل جدید به سرعت محکم خواهد شد.

در طول دو هفته اول شروع درمان، فلز استفاده شده در ابزارهای ارتودنسی فلزی احتمالاً باعث ایجاد ناراحتی در ناحیه لثه‌ها و بافت گونه خواهد شد. در این مدت می‌توان از موم دندانپزشکی یا دهان‌شویه با آب نمک برای کاهش ناراحتی استفاده کرد. به خاطر اینکه امروزه بریس‌های ارتودنسی از هر زمان دیگر کوچک‌تر شده‌اند، استفاده از آن‌ها ساده‌تر شده و عادت کردن به استفاده آن‌ها به خوبی امکان‌پذیر است.

مراقبت‌های لازم در هنگام استفاده از بریس‌ها

تنظیم بریس‌های فلزی سنتی

استفاده از بریس‌های فلزی باعث وارد شدن آسیب به دهان و دندان نمی‌شود، اما عادت کردن دهان به استفاده آن‌ها به زمان نیاز دارد. به این ترتیب احتمالاً دندان‌ها و دهان فرد برای حدود یک هفته دردناک خواهد شد. به هر حال دنبال کردن برخی مراقبت‌های ساده در طول درمان ارتودنسی می‌تواند به کنترل این شرایط در روزهای اول شروع درمان کمک کند. این مراقبت‌ها به شرح زیر هستند:

استفاده از داروهای مسکن درد که مصرف آن‌ها بدون نیاز به نسخه پزشک امکان‌پذیر است. برای مثال از این داروها می‌توان از ایبوپروفن یا استامینوفن نام برد.
مصرف غذاهای نرم به منظور جلوگیری از وارد شدن فشار زیاد به دندان‌ها. برای مثال بیمار می‌تواند از ماست، سوپ، پوره سیب‌زمینی، ماکارونی، پنیر و تخم‌مرغ آب پز به این منظور استفاده کند.
استفاده از موم ارتودنسی بر روی براکت‌هایی که به بافت داخل دهان یا گونه‌ها سایش دارند. به این ترتیب بیمار می‌تواند به مقدار لازم از این مواد برای ایجاد راحتی در طول درمان استفاده کند.

در صورت ایجاد زخم در ناحیه دهان لازم است بیمار به نکات زیر توجه کند:

اجتناب از مصرف غذاها و نوشیدنی‌های اسیدی همچون برخی آب‌میوه‌ها یا غذاهای تند. در حقیقت مصرف این مواد غذایی می‌تواند التهاب را در محل زخم تشدید کند.
اجتناب از لمس کردن محل جراحت با زبان یا انگشت.
استفاده از داروهای بی‌حسی موضعی (مثل اوراژل یا آنبسول) که مصرف آن‌ها نیاز به نسخه پزشک ندارد. در حقیقت بیمار می‌تواند از این داروها برای از بین بردن موقت ناراحتی به خصوص در زمانی استفاده کند که مشکل مانع خوابیدن وی در طول شب شده باشد.
دهان‌شویه با آب نمک گرم برای چندین بار در یک روز. به این منظور یک دوم قاشق چای‌خوری نمک را در یک فنجان آب ریخته و با محلول دهان‌شویه انجام دهید.

مراقبت از دهان در هنگام استفاده از بریس‌های ارتودنسی سنتی

هنگامی که فرآیند درمان با بریس‌های فلزی شروع شد، لازم است مراقبت‌های خاص از سلامت دهان انجام شود. این مراقبت‌ها شامل مصرف غذاهای مناسب، مسواک زدن مرتب دندان‌ها، و حفظ موقعیت مناسب بریس‌ها است. به این ترتیب لازم است اقدامات عادی مراقبت از دهان و دندان شامل مسواک زدن و نخ دندان کشیدن ادامه یافته و به نکات زیر در این رابطه توجه شود:

مراقبت بیشتر در هنگام مسواک زدن بریس‌ها. به این ترتیب لازم است مسواک زدن به آرامی و به‌طور کامل انجام شده و تمام گوشه‌های اطراف براکت‌ها را پوشش دهد. به این منظور همچنین می‌توان از ابزارهای مخصوص طراحی شده برای تمیز کردن فضای بین بریس‌ها و خارج کردن مواد غذایی از این نقاط استفاده کرد.
وضعیت بریس‌ها را پس از مسواک زدن بررسی کنید تا به این ترتیب مطمئن شوید چیزی را فراموش نکرده‌اید.
به مقدار لازم فلوراید مصرف کنید. به این منظور می‌توانید از خمیردندان‌های حاوی فلوراید استفاده کرده یا میزان فلوراید موجود در آب شهر را بررسی نمایید. توجه داشته باشید دندان‌ها شما در هنگام استفاده از بریس‌ها به میزان زیاد مستعد ایجاد پوسیدگی و کرم‌خوردگی خواهند بود. علاوه بر این ممکن است متخصص ارتودنسی به شما توصیه کند از دهان‌شویه‌های حاوی فلوراید برای اطمینان بیشتر استفاده نمایید.
در هنگام استفاده از بریس‌ها، مسواک زدن پس از هر بار صرف غذا می‌تواند اهمیت خاص داشته باشد. به همین خاطر لازم است در هنگام خارج شدن از خانه برای مراجعه به مدرسه یا محل کار، همیشه مسواک خود را همراه داشته باشید. همچنین تعداد دفعات لازم برای تعویض مسواک به خاطر بخش‌های فلزی بریس‌ها در این شرایط بیشتر خواهد بود.
شما می‌توانید در هنگام استفاده از بریس‌های فلزی دندان‌های خود را نخ دندان بکشید. در هنگام انجام این کار مطمئن شوید فشار بیش از حد به نواحی اطراف سیم‌های فلزی وارد نمی‌شود. به این ترتیب لازم است نخ دندان از فضای بین دندان‌ها به سمت بالا حرکت داده شود. علاوه بر این شما می‌توانید از ابزارهای مخصوص به منظور ساده شدن این کار استفاده نمایید. توجه داشته باشید متخصص ارتودنسی همیشه آماده پاسخگویی به سوالات و نگرانی‌های شما درباره نحوه مراقبت از بهداشت دهان و دندان در طول درمان ارتودنسی است.

تعمیر بریس‌های فلزی سنتی

اکثر افراد در طول دوره درمان ارتودنسی نیاز به تعمیر بریس‌ها پیدا خواهند کرد. به این ترتیب در صورتی که احساس کردید سیم‌ها یا براکت‌ها شل شده یا شکسته‌اند، لازم است در اسرع وقت با مطب پزشک معالج خود تماس بگیرید. با وجودی که شل شدن سیم ارتودنسی یک مشکل اورژانسی نیست، مهم است که این وضعیت به سرعت ترمیم شده و شرایط درمان به فرآیند عادی آن باز گردد.
استفاده از پلاک‌های نگهدارنده پس از درمان با بریس‌های فلزی

پس از اینکه بریس‌های فلزی از دهان خارج شد، متخصص ارتودنسی از عکس رادیولوژی و قالب دندان برای اطمینان از دستیابی به نتایج درمان مورد نظر استفاده می‌کند. در این زمان، لازم است بیمار از پلاک‌های نگهدارنده استفاده کند. این پلاک‌ها معمولاً از رزین یا پلاستیک شفاف و سیم‌های فلزی ساخته می‌شوند و به سادگی داخل دهان قرار می‌گیرند. استفاده از پلاک‌های نگهدارنده ارتودنسی برای نگه داشتن دندان‌ها در موقعیت جدید لازم و ضروری هستند. با توجه به اینکه موقعیت جدید دندان‌ها در دهان تا زمان تطبیق لثه‌ها، استخوان‌ها، و عضلات با شرایط جدید، تثبیت نخواهد شد، طول مدت لازم برای استفاده از پلاک‌های نگهدارنده در بین افراد متفاوت خواهد بود. با این وجود در شرایط عادی لازم است بیمار به مدت ۶ ماه از این نگهدارنده‌ها به‌طور دائم استفاده کرده و پس از گذشت این مدت فقط در طول شب از آن‌ها استفاده کند. متخصصین ما در کلینیک ارتودنسی ایده آل می‌توانند توصیه‌های لازم را درباره طول مدت استفاده از این ابزارها در اختیار شما قرار دهند.