ارتودنسی با پلاک های متحرک

l

تصور کنید با نصب پلاک‌های دندانی، افراد دیگر قادر به صحبت کردن نباشند. ارتودنسی با پلاک های متحرک می‌تواند به افراد کمک نموده تا مشکلات خفیف تا متوسط ارتودنسی دندان‌های خود را اصلاح نمایند و در عین ‌حال قادر به صحبت کردن باشند. چگونه؟ پلاک‌های متحرک در مقایسه با ارتودنسی ثابت، از روش‌های مختلف جدیدی بهره می‌گیرند تا دندان‌ها را در جهت دلخواه حرکت دهند. به‌جای استفاده از براکت‌ها و آرچ وایرهای قابل ‌مشاهده، پلاک‌های متحرک با استفاده از ترازکننده‌های شفاف، دندان‌ها را در موقعیت دلخواه قرار می‌دهند. هدف از درمان همان هدف ارتودونسی سنتی است، یعنی حرکت تدریجی دندان‌ها و قرارگیری آن‌ها در موقعیت دلخواه.

در صورتی ‌که شما تمایل به استفاده از پلاک‌های ثابت برای اصلاح نامرتبی دندان‌های خود ندارید می‌توانید با یک جلسه مشاوره با متخصصین ارتودنسی ما در کلینیک تخصصی ارتودنسی ایده‌آل، شرایط خود را برای استفاده از پلاک‌های متحرک ارتودنسی مورد بررسی قرار دهید، متخصصین ما با استفاده از انواع پلاک‌های و براکت‌های متحرک ارتودنسی که مخصوص دندان‌های شما ساخته می‌شوند به درمان بسیاری از مشکلات نامرتبی دندان‌های شما کمک خواهند کرد.

برای مشاوره جهت اطلاع از انواع بریس‌ها و پلاک‌های ارتودنسی (ثابت و متحرک) و هزینه آن‌ها و نیز رزرو نوبت می‌توانید از طریق شماره‌های ۷۷۷۳۱۰۰۷-۰۲۱ و ۹-۶۶۳۸۱۱۹۵-۰۲۱ با ما تماس حاصل فرمایید.

چه هنگامی از پلاک‌های متحرک استفاده می‌شود؟


پلاک‌های متحرک بیشتر برای اصلاح دندان‌های جلو آمده به ‌ویژه در ارتودنسی کودکان بیشتر استفاده می‌شود. گاهی اوقات می‌توان ارتودنسی متحرک را به ‌عنوان بخشی از درمان، قبل از نصب پلاک‌های ثابت استفاده نمود. با وجود متحرک بودن آن‌ها، لازم است ۲۴ ساعته و در هفت روز هفته مدام استفاده شوند. آن‌ها فقط باید برای تمیز کردن و یا برای ورزش یا شنا خارج شوند. پلاک‌های متحرک قابل ‌استفاده در همه افراد نمی‌باشند. آن‌ها برای مشکلات ارتودنسی خفیف تا متوسط مؤثر هستند. بروز عوارض ارتودنسی در این روش بسیار نادر است.

مزایای درمان با پلاک‌های متحرک


پلاک‌های متحرک برای دندان‌های مستقیم‌تر و دندان‌هایی که بتوان آن‌ها را آسان‌تر تمیز نمود، مفیدتر می‌باشند. در نتیجه می‌توان بهداشت دهان و دندان را به‌طور کلی افزایش داد و خطر ابتلا به بیماری‌های لثه را در آینده به حداقل ممکن رسانید. در صورت لزوم، برای فعالیت‌هایی نظیر تمیز کردن، استفاده از نخ دندان و فعالیت‌های ورزشی و غیره می‌توان پلاک‌های متحرک را خارج نمود.

چگونه پلاک‌های متحرک تولید می‌شوند؟


بریس متحرک دندان (شما می‌توانید خودتان آن‌ها را نصب کرده یا از دهان خارج نمایید) معمولاً در آزمایشگاه و با به توجه شکل دندان‌ها و کام شما ساخته می‌شوند، مشخصات دندان و دهان شما معمولاً از طریق قالب‌گیری به دست می‌آید. پلاک‌ ساخته‌شده بر روی دندان‌های شما نصب می‌گردد. پلاک‌ متحرک از یک صفحه پلاستیکی متشکل شده است که توسط گیره‌های فلزی در محل موردنظر ثابت نگه داشته می‌شوند. همچنین شامل فنرهای فلزی یا پیچ می‌باشد که به ‌واسطه آن حرکت دندان‌ها میسر می‌شود. همچنین یک قسمت آکریلیک در آن است که به ‌عنوان تکیه‌گاهی برای سیم‌های ارتودنسی و جابجایی دندان‌ها محسوب می‌شود. این بخش مطابق اهداف و نیازهای ارتودنسی بیمار ساخته خواهد شد.

انواع مختلف پلاک‌های متحرک


در بریس‌های مکانیکی متحرک، نیروی فعالی که دندان‌ها را حرکت می‌دهد، توسط پیچ، فنر و ارچها تولید می‌شود، که می‌تواند با توجه به نیاز بیمار، به‌طور مستقل در خانه و یا در طول معاینات تنظیم گردند.

پلاک‌های متحرک کاربردی، از طریق بهره گرفتن از نیروهای طبیعی که توسط لب‌ها، زبان و عضلات مخصوص جویدن به وجود می‌آیند، اقدام به اصلاح ناهنجارهای دندانی می‌کنند. در این مورد، علاوه بر به‌کارگیری تراز کننده‌های ارتودنسی دندان، این وسیله یک اثر ارتوپدی نیز ایجاد می‌نماید. این نوع از بریس با تأثیر بر فک تحتانی و استخوان فک بالا، در رشد آن‌ها تأثیر گذاشته تا از این طریق فضا برای اصلاح ناهنجاری‌های دندانی مهیا گردد. بنابراین این پلاک‌ها هم اثر ارتودنسی دارند و هم اثر ارتوپدی و بیشتر برای کودکان مؤثر هستند. به ‌منظور حفظ نتیجه به‌دست ‌آمده در پایان درمان ارتودنسی از یک نگهدارنده ارتودنسی استفاده می‌شود تا موقعیت جدید ایجاد شده در دندان‌ها حفظ‌شده و باقی بماند. به‌طور معمول از این نگه‌دارنده‌ها در طول شب استفاده می‌شود، هر چند که در ابتدا ممکن است استفاده از آن‌ها در طول روز نیز تجویز شود.

l1

 از هدگیر برای اصلاح موقعیت دندان‌های عقبی استفاده می‌شود یا برای نگه‌داشتن آن‌ها در موقعیت مناسب، زمانی که دندان‌های جلو در حال درمان هستند. اکثر افراد تنها نیازمند استفاده از آن برای چند ساعت در طول شب هستند و یا زمانی که در حال خواب می‌باشند. زمانی که از هدگیر استفاده می‌کنید، قادر به خوردن یا نوشیدن نخواهید بود.

yht

"تراز کننده‌های شفاف" محصولات جدید ارتودونسی هستند که با تکنولوژی بالا برای رفع ناهنجاری‌های دندانی ارائه ‌شده‌اند. معمولاً آن‌ها توسط تصویربرداری سه‌بعدی کامپیوتری و به‌ صورت منحصر به‌ فرد تولید می‌شوند، که به آن‌ها ابزارهای ارتودنسی نامرئی نیز گفته می‌شود. ترازکننده‌های شفاف به‌ عنوان جایگزینی برای درمان‌های متداول ارتودنسی محسوب می‌شوند، اساساً قابل ‌مشاهده نیستند و به ‌راحتی قابل ‌استفاده می‌باشند. هر سری از ترازدهنده‌ها در یک مرحله ۲ هفته‌ای در برنامه درمانی ارتودنسی استفاده می‌شوند. این سیستم متحرک برای رفع ازدحام و یا فاصله‌های دندانی خفیف تا متوسط مؤثر می‌باشد، همچنین برای جلوگیری از عود مجدد ناهنجاری‌ها طراحی‌ شده‌اند.

l3

 چند ساعت در روز باید پلاک‌های متحرک استفاده شوند؟


به ‌منظور دستیابی به نتایج مورد نظر و برای تکمیل سریع‌تر درمان، مهم است پلاک‌ها به‌طور منظم در طول روز / و یا شب با توجه به نوع ناهنجاری دندان، نوع پلاک‌ و سن بیمار، استفاده شوند. این پلاک‌ها باید قبل از غذا خوردن و هرگونه فعالیت ورزشی برداشته شوند.

معمولاً طول دوره درمان چقدر است؟


طول درمان از بیماری به بیمار دیگر متفاوت است. طول دوره ارتودنسی به عواملی همچون: سن، نوع ناهنجاری بیمار، حضور منظم بیمار در جلسات تعیین‌شده دندانپزشکی و تمایل بیمار در پیروی دقیق از دستورالعمل‌های داده‌شده توسط دندان‌پزشک، بستگی دارد. دوره نگهداری با توجه به گرایش دندان‌ها به تراز شدن، به‌طورکلی ۲ الی ۵ سال طول خواهد کشید، هر چند در برخی موارد ممکن است از این هم فراتر رود.

چگونه می‌توان به استفاده از پلاک‌ها عادت نمود؟


در ادامه با استفاده منظم از پلاک‌ها، مدت‌زمان عادت کردن شما برای صحبت کردن با آن‌ها آسان‌تر می‌شود. متخصصین توصیه می‌کنند به ‌منظور سریع عادت کردن و آشنایی با تفاوت‌های به وجود آمده، تا آنجایی که می‌توانید بلند صحبت کرده یا مطالب را بلند بخوانید. در آغاز ممکن است مقداری ترشح بزاق شما افزایش یابد که معمولاً پس از چند روز به حالت عادی برمی‌گردد. ممکن است سوزش و تحریک خفیفی در دندان‌ها، لثه، گونه و لب رخ دهد، به ‌ویژه در روزهای اولیه استفاده. این کاملاً طبیعی است و پس از چند روز معمولاً برطرف می‌گردد. حرکت دادن پلاک‌ با زبان و انگشتان نباید صورت بپذیرد، چراکه این امر می‌تواند موجب شکستن و یا آسیب رساندن به پلاک‌ گردد.

مراقبت از پلاک‌ها متحرک


پلاک‌ها ابزارهای ظریفی هستند، بنابراین توصیه می‌شود هنگام استفاده از پلاک‌ها از مصرف غذاها و نوشیدنی‌های سخت، چسبنده و یا شیرین خودداری کنید تا آسیبی بر آن‌ها وارد نوشد. هنگام استفاده از پلاک متحرک ارتودنسی ، رعایت بهداشت دهان و دندان‌ها امری ضروری است. بدین ترتیب شما مطمئن خواهید شد در طول درمان ارتودنسی با پلاک متحرک ، لثه‌های شما دچار آسیب‌دیدگی نخواهند شد. مهم است پلاک‌ شما تمیز نگه داشته شود. با استفاده از یک مسواک جداگانه، حداقل دو بار در روز با آب و خمیردندان باید تمیز گردد.

 هزینه پلاک‌های متحرک شامل چه مواردی می‌شود؟


هزینه ارتودنسی متحرک شامل تمام مواردی می‌شود که مستقیماً در فرایند درمان شما و ایجاد طرح لبخند، بکار گرفته می‌شوند. از جمله: تمام جلسات مشاوره شما (از جمله هر گونه جلسه اضطراری)، پیگیری‌های ۲ ساله بعد از درمان، نگه‌دارنده‌های ثابت و بریس‌های متحرک ، بسته اولیه بهداشت دهان و یک محافظ لثه‌ها (اگر شما درگیر ورزش‌های تماسی و پر برخورد هستید). هزینه‌های مرکز درمانی ما منعکس‌کننده مهارت تیم درمانی ما – ارائه خدمات تخصصی ارتودنسی - و کیفیت محصولات و خدمات ارائه شده می‌باشد. هزاران طرح لبخند توسط متخصصین ما اجرا گردیده است، بنابراین خدمات ارائه شده توسط این مرکز درمانی از تخصص و مهارت بالایی برخوردار است. درمان ارتودنسی و تقبل قیمت ارتودنسی متحرک و ثابت یک سرمایه‌گذاری بزرگ است و شما پاداش خود را از طریق به دست آوردن اعتما دبه ‌نفس بالا و داشتن یک طرح لبخند زیبا در سال‌های آتی، به دست خواهید آورد.